Różny odcień półpary
Pytanie od p. Teresy
Zakupiłam botki zamszowe beżowe, po pierwszym założeniu zauważyłam inny odcień w każdym bucie z pary. Zareklamowałam obuwie, pani w sklepie też zauważyła tę różnicę i napisała w reklamacji – w prawym bucie całkowicie różni się odcień w stosunku do lewego buta, jednak reklamacji nie uznano, choć buty miałam na nogach tylko 2 godziny. Proszę o radę.
Odpowiedź Izby
Obuwie powinien obejrzeć rzeczoznawca. Najczęstszą przyczyną różnicy w odcieniach pomiędzy butami jest ich nierównomierne narażenie na promieniowanie UV pochodzące nie tylko od promieni słonecznych, lecz także od lamp używanych do oświetlenia stoiska. Jeśli jeden but będzie stale eksponowany, a drugi umieszczony w pudełku, to po pewnym czasie będą różnić się odcieniami. W tym przypadku nie jest to wada materiałowa lub produkcyjna lecz wadliwe przechowywanie i eksponowanie towaru. Są to coraz częstsze przypadki, z których sprzedawcy nie zdają sobie sprawy, gdyż zazwyczaj są zauważane przez klienta już po zakupie obuwia.
Barwienie skarpetek
Pytanie od p. Przemysława
Witam. Podczas używania nowo zakupionych butów wyłożonych czerwonym wewnątrz buta materiałem zauważyłem, iż moje skarpetki po 2-3 h chodzenia w tych butach zmieniają kolor na czerwony (buty farbują od środka ). Czy taka wada podlega reklamacji? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
Odpowiedź Izby
Każde obuwie wykonane ze skór barwionych na wskroś potencjalnie może farbować i jest to w dużej mierze uzależnione od czynników fizjologicznych danego użytkownika obuwia. Najbardziej podatne na farbowanie są skóry barwione na czarno, brąz, bordo i granat.
Skóry przeznaczone na produkcję obuwia w procesie garbowania zostają wyposażone w specjalne składniki, które teoretycznie powinny eliminować zjawisko farbowania. Każdy człowiek wydziela jednak swój indywidualny pot i to od od jego składu i natężenia będzie zależeć, czy te środki okażą się na tyle skuteczne, by wspomniany proces „przyhamować”.
Klient może zlecić wykonanie specjalistycznego badania obuwia w warunkach laboratoryjnych i przy użyciu specjalnych odczynników, których skład zbliżony jest do ludzkiego potu. Musimy jednak uprzedzić, iż badanie takie jest dosyć kosztowne i trzeba być przygotowanym, iż jego wynik może (choć nie musi) mieścić się w dopuszczalnych granicach.
W celu zlecenia badania można zgłosić się do Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi (Laboratorium Obuwia tel. 42 25 36 135/134) lub do Instytutu Przemysłu Skórzanego – Oddział w Krakowie (tel. 12 266 65 22 w. 262). Pozdrawiamy!