Grafen – rewolucja w przemyśle obuwniczym?
Grafen to najcieńszy materiał jaki można sobie wyobrazić. Jest warstewką węgla o budowie plastra miodu i grubości jednego atomu.
Odkryli go w 2004 r. Andre Gejm oraz Konstantin Novoselov z Uniwersytetu w Manchesterze. Głośno o grafenie zrobiło się jesienią 2010 r., kiedy to Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Rosjanom Nagrodę Nobla.
Przewodnictwo, przezroczystość, mechaniczna wytrzymałość i elastyczność, dwuwymiarowa struktura, wyjątkowe właściwości elektroniczne – nie występują w takiej kombinacji w jakimkolwiek innym materiale.
Ze względu na swe unikalne właściwości może mieć zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak przemysł elektroniczny, energetyczny, motoryzacyjny, a nawet w medycynie. Czy zrewolucjonizuje również materiały obuwnicze?
Zalety tego materiału dostrzeżono także w Polsce, umożliwiając uzyskanie funduszy na badania nad nim w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jednym z tematów, który wysoko oceniono, jest wprowadzenie supernowoczesnego środka do przemysłu obuwniczego, jako nanonapełniacza kompozytów poliuretanowych.
Do realizacji tematu powstało konsorcjum naukowo-przemysłowe Politechniki Gdańskiej, Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi i firmy M.B. Market Ltd. Sp. z o.o.
Opracowane w ramach projektu podeszwy obuwnicze mogą być wykorzystywane przede wszystkim do produkcji specjalistycznego obuwia używanego w zakładach pracy o zwiększonym niebezpieczeństwie wybuchu gazów palnych.