Forum dyskusyjne
Linki branżowe
Ogłoszenia
Pomoc technologiczna/
Akty i ustawy prawne
Szkolenia
Projekty / dotacje UE

Odpowiedzi na problemy technologiczne

Wychodząc naprzeciw potrzebom, Izba podjęła sprawę odpowiedzi na Państwa problemy natury technologiczej.

Joanna2017-08-09
Temat: wytarta wysciółka
Pytanie: Zakupiłam sandały męskie po dwóch tyg noszenia wytarła sie wysciółka na pietach była ona najprawdopodobniej z lycry oraz w podeszwie z gumy zrobiła sie dziura ( guma pękła) reklamacja nie uznana z powodu naturalnego zużycia ? Czy but po dwóch tyg ma prawo do takiego zużycia buty kosztowały kilkaset złoty.
Odpowiedź Izby:
Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Magdalena Magda2017-08-07
Temat: buty
Pytanie: Dzień dobry, zakupiłam buty firmy Carinii na koturnie. Po dwóch dniach odesłałąm buty gdyż:
- powstały liczne wgniecenia w środku buta na podeszwie, wbija się to w piety i uniemożliwia chodzenie w butach
- odpadły wystające bolce, do sznurowanai. ( z 6 w jednym bucie, odpadły)
to wszytsko po dwóch dniach chodzenia w butach.
odesłaąłm, domagam się zwrotu pieniędzy gdyż towar ewidentnie am wadę ukrytą, nie uznali mi i nie chcą zwrócić środków tylko naprawiac nowe buty . Na co moge się powołać?
Odpowiedź Izby:
Niestety, nie da się tego rozstrzygnąć korespondencyjnie. Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Justyna Małek2017-08-02
Temat: farbowanie obuwia
Pytanie: Witam, kupiłam klapki z firmy Inblu, które niestety po dwu krotnym założeniu zaczęły farbować mi stopy. złożyłam reklamację , która nie została uznana, ponieważ w ulotce jest napisane iż w obuwiu bez podszewki lub z podszewką naturalną barwioną może występować farbowanie.
Proszę o informację czy nadmierne farbowanie podlega reklamacji pomimo tego iz była taka informacja zawarta na ulotce ?
Odpowiedź Izby:
Każde obuwie wykonane ze skór barwionych na wskroś potencjalnie może farbować i jest to w dużej mierze uzależnione od czynników fizjologicznych danego użytkownika obuwia. Najbardziej podatne na farbowanie są skóry barwione na czarno, brąz, bordo i granat. Skóry przeznaczone na produkcję obuwia w procesie garbowania zostają wyposażone w specjalne składniki, które teoretycznie powinny eliminować zjawisko farbowania. Każdy człowiek wydziela jednak swój indywidualny pot i to od od jego składu i natężenia będzie zależeć, czy te środki okażą się na tyle skuteczne, by wspomniany proces ,,przyhamować'. Klient może zlecić wykonanie specjalistycznego badania obuwia w warunkach laboratoryjnych i przy użyciu specjalnych odczynników, których skład zbliżony jest do ludzkiego potu. Musimy jednak uprzedzić, iż badanie takie jest dosyć kosztowne i trzeba być przygotowanym, iż jego wynik może (choć nie musi) mieścić się w dopuszczalnych granicach. W celu zlecenia badania można zgłosić się do Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi (Laboratorium Obuwia tel. 42 25 36 135/134) lub do Instytutu Przemysłu Skórzanego - Oddział w Krakowie (tel. 12 266 65 22 w. 262).
Magdalena Woźniak2017-08-01
Temat: Odbarwienie skóry
Pytanie: Witam,
posiadam jasne, lakierowane buty, na których pojawiły się czarne plamy. Sprzedawca sugerował, że są "skopane", jednak kiedy zaprzeczyłam (buty miałam na sobie raz, lakier nie jest zarysowany), oświadczył, że mogły być przechowywane koło czarnego obuwia, a delikatna skóra "wchłonęła" kolor pod lakier. To prawda, stały w półce koło czarnych butów. Jednak moje pytanie brzmi: czy jeśli to spowodowało te czarne plamy to czy reklamację na podstawie rękojmi sprzedawca ma prawo odrzucić? Buty były użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, przechowywane w suchym miejscu, nie zostałam poinformowana przy zakupie o zachowaniu podwyższonej ostrożoności.
Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:
Obuwie wykonane ze skóry lakierowanej nie może stykać się z obuwiem z innego gatunku skóry, gdyż w miejscu stykania się obuwia następuje przenikanie barwnika do skóry lakierowanej. Takie zachowanie nie jest wadą skóry, lecz jej własnością, wynikającą ze sposobu garbowania i wykończenia powłokami lakierowymi. Powstawanie plam na skórze może wynikać z warunków użytkowania, ale najczęściej podyktowane jest niewłaściwym przechowywaniem obuwia. Pozdrawiamy!
patrycja2017-08-01
Temat: skóra naturalna lakierowana
Pytanie: witam,
zakupiłam obuwie ze skóry naturalnej lakierowanej.po 15 min chodzenia całe przody cholewek miały liczne zagięcia, pomarszczenia, obuwie wygląda jak stare i znoszone.zgłosiłam reklamację, jednak sprzedawca uważa, ze w tego rodzaju skórach to normalne zjawisko.nie czuję się winna tego stanu,przecież to normalne, że stopa "pracuje" w trakcie chodzenia.czy faktycznie skóra lakierowana ma prawo tak się wyginać i marszczyć?buty kosztowały kilkaset złotych a po kwadransie wyglądały fatalnie.
Odpowiedź Izby:
Obuwie wykonane ze skór naturalnych ulega podczas noszenia zginaniu i marszczeniu. To, czy w tym konkretnym przypadku jest to wada czy też właściwość skóry, musi jednak stwierdzić rzeczoznawca.
gonia2017-08-01
Temat:
Pytanie: czy suwaki podlegaja reklamacji?
Odpowiedź Izby:
Obuwie, w którym zamontowane zostały suwaki, podlega reklamacji. Proponujemy jednak wcześniej skonsultować się z rzeczoznawcą.
gofiam2017-08-01
Temat: zamki błyskawiczne
Pytanie: witam, zakupilam obuwie we wrześniu 2015r. sa to kozaki damskie. Po 1,5 roku rozerwała mi się tasiemka od zamka. dostałam odpowiedz negatywną słysząć ze jest to uszkodzenie mechaniczne. Czy odpowiedz była zasadna i czy zamki podlegaja reklamacji?
Odpowiedź Izby:
Zamki, jak każdy element obuwia, podlegają reklamacji, ale najlepiej byłoby skorzystać z opinii rzeczoznawcy.
Anna Duda2017-07-31
Temat: Mechacenie się nitek
Pytanie: W kwietniu tego roku mąż zakupił obuwie skórzano materiałowe (materiałowa siateczka na wierzchu buta) - wczoraj zauważyliśmy że mechacą się nitki na tej siateczce, czy możemy zgłosić reklamację na tej podstawie? Czy jednak mechacenie się nitek nie podlega reklamacji??
Odpowiedź Izby:
Niestety, korespondencyjnie nie można określić przyczyny "mechacenia". Obuwie powinien obejrzeć rzeczoznawca.
Iwona2017-07-27
Temat: odbariająca się wyściółka
Pytanie: Witam, miesiąc temu kupiłam sandałki. Rzadko w nich chodzę,bo raczej preferuje sportowe obuwie. Po kilkukrotnym noszeniu (Może z 7 razy), zauważyłam, że wyściółka sandała prze palcach i na pięcie się ściera. Wstyd zdjąć obuwie. Czy takie odbarwienie, ścieranie się wewnętrznej części obuwia jest normalne? Dodam, że obuwie jest skórzane firmy Lasocki.
Odpowiedź Izby:
Śródstopie i pięta należą to części stopy najbardziej narażone na intensywne wydzielanie potu, który w połączeniu z zanieczyszczeniami dostającymi się do środka w obuwiu z otwartymi palcami i bokami może powodować nienaturalne przedwczesne zużycie wkładek. Ocenić to jednak może wyłącznie rzeczoznawca.
Paulina2017-07-24
Temat: odparzenia
Pytanie: Witam mam takie małe pytanie kupiłam buty sandały ze skóry firma Ryłko po godzinie chodzenia poczułam dyskomfort w postaci odparzonej stopy pod palcami. Moje pytanie jest czy but ze skóry powinien odparzyć stopę? czy podlega to jakiej reklamacji.Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:

W butach wykonanych z materiałów naturalnych, nadmierne pocenie się stóp i pieczenie może wynikać z czynników fizjologicznych klienta. Potencjalnie może też świadczyć o chorobie stóp lub uczuleniu na któryś ze składników chemicznych, stosowanych w garbarstwie skór lub przy produkcji obuwia. Pozdrawiamy!

Zbyszek2017-07-18
Temat: Nieuznana reklamacja w firmie RYŁKO
Pytanie: Dzień dobry,
Dwa tygodnie wstecz kupiłem obuwie męskie marki Ryłko seria PREMIUM. Po jednym dniu noszenia w lewym bucie rozeszła się część górna buta od podeszwy na wysokości zgięcia stopy. Reklamacja w marce RYŁKO została odrzucona i podobno but ma byc naprawiany.
Proszę o informację taka wada może być skutecznie naprawiona, czy po tak dokonanej naprawie nie dojdzie do deformacji obuwia. Kiedyś miałem podobny przypadek w firmie KAZAR, raz obuwie naprawiono i zostało zdeformowane, wróciło do producenta, który reklamację przyjął.
Proszę o pomoc co by nie mówic jedno założenie butów i dramat.
Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:

Jeśli jest zapewnienie, że buty będą naprawione to oznacza, że reklamacja została uznana - a nie odrzucona. Wadliwa naprawa w jednej firmie nie ma wpływu na jakość usług w innych firmach. Podczas naprawy obuwie powinno być doprowadzone do stanu zgodnego z umową. Pozdrawiamy!

Natalia Pawlak2017-07-16
Temat: Farbujace sandalki
Pytanie: Witam serdecznie. Kupilam dwa tygodnie temu sandalki firmy Clarks. Po godzinie chodzenia i zdjeciu mialam pofarbowane wszystkie palce tak jak jest pasek od sandalow. Czy taka rzecz mozna reklamowac? Sanadalki troche kosztowaly. Jakie zwykle sa decyzje przy takiej
reklamacji? Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:

Każde obuwie wykonane ze skór barwionych na wskroś potencjalnie może farbować i jest to w dużej mierze uzależnione od czynników fizjologicznych danego użytkownika obuwia. Najbardziej podatne na farbowanie są skóry barwione na czarno, brąz, bordo i granat.

Skóry przeznaczone na produkcję obuwia w procesie garbowania zostają wyposażone w specjalne składniki, które teoretycznie powinny eliminować zjawisko farbowania. Każdy człowiek wydziela jednak swój indywidualny pot i to od od jego składu i natężenia będzie zależeć, czy te środki okażą się na tyle skuteczne, by wspomniany proces ,,przyhamować''.

Klient może zlecić wykonanie specjalistycznego badania obuwia w warunkach laboratoryjnych i przy użyciu specjalnych odczynników, których skład zbliżony jest do ludzkiego potu. Musimy jednak uprzedzić, iż badanie takie jest dosyć kosztowne i trzeba być przygotowanym, iż jego wynik może (choć nie musi) mieścić się w dopuszczalnych granicach.

W celu zlecenia badania można zgłosić się do Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi (Laboratorium Obuwia tel. 42 25 36 135/134) lub do Instytutu Przemysłu Skórzanego - Oddział w Krakowie (tel. 12 266 65 22 w. 262). Pozdrawiamy!

Beata Kozłowska2017-07-13
Temat: odklejony obcas
Pytanie: Witam
2 miesiące temu kupiłam szpilki Ryłko, kosztowały prawie 300 zł . Miałam je założone drugi raz. Szłam po chodniku i odkleił mi się obcas- całkowicie nie odpadł, trochę się przy tym obtarł a z podeszwy sterczy teraz kilka gwoździ (niestety nie ma możliwości zamieszczenia zdjęcia). Dodam, że nie są wysokie(7 cm) więc są bardzo wygodne a ja jestem osobą szczupłą. Czy takie uszkodzenie podlega reklamacji? Zastanawiam się, czy jest sens jechać do innego miasta (w moim mieście nie ma sklepu Ryłko) z reklamacją, która zostanie odrzucona.
Odpowiedź Izby:

Wszystkie uszkodzenia można reklamować, ale czy wszystkie zostaną rozpatrzone na korzyść klienta - to już zupełnie inna sprawa. Uszkodzenia musi obejrzeć rzeczoznawca i to on powinien wnioskować o dalszym toku reklamacji. Niektóre uszkodzenia powstałe pod wpływem czynników mechanicznych z winy klienta mogą być rozpatrzone na jego niekorzyść. Z korespondencji wynika, że oderwanie obcasa z dodatkowym jego obtarciem jet takim właśnie uszkodzeniem.

Ewa G2017-06-30
Temat: buty z reklamacji wróciły uszkodzone
Pytanie: witam, oddałam zamszowe buty do reklamacji ponieważ zauważyłam że w jednym miejscu jest nadmiar kleju który obcierał nogę i niszczył rajstopy przy chodzeniu. Buty miałam raz na nogach, reklamowałam tydzień po zakupie. Reklamacja została uznana ale buty wróciły powycierane (wytarty zamsz). Poprosiłam o wymianę na nowe. Co w takiej sytuacji powinien zrobić sprzedawca?
Odpowiedź Izby:

Jeśli reklamacja została uwzględniona, to naprawa powinna im przywrócić właściwości pierwotne - takie, jakie były w chwili zakupu. W tym wypadku należy skorzystać z porady rzeczoznawcy, który faktycznie oceni stan uszkodzenia obuwia. Następnie ponownie złożyć reklamacje z załączoną opinią i z żądaniem doprowadzenia obuwia do stanu zgodnego z umową, wymiany na nowe lub zwrotu gotówki.

Jola 2017-06-29
Temat: odrzucona reklamacja
Pytanie: Dzień dobry
29.05.2017r zakupiłam sandałki w sklepie Ryłko. Po jednym założeniu butów do pracy okazało się, że skóra na pasku ( przy zapięciu) na jednym z butów zaczęła się łuszczyć. W dniu 07.06.2017r złożyłam w sklepie reklamację ( po tygodniu od daty zakupu) Dostałam odmowę reklamacji z uzasadnieniem: " wada w Pani obuwiu powstała na skutek uszkodzenia mechanicznego w trakcie użytkowania obuwia. Uszkodzenia takie nie podlegają reklamacji. Reklamacja została oddalona. " Złożyłam kolejną reklamację i otrzymałam identyczną odpowiedź. Ja rozumiem po jakimś dłuższym czasie ale nie po tygodniu od zakupu?!!!! Co mogę w tej sytuacji zrobić bardzo proszę o pomoc.
Odpowiedź Izby:
Uszkodzenia obuwia pod wpływem czynników mechanicznych powstają niezależnie od okresu użytkowania i w skrajnych przypadkach mogą wystąpić już w pierwszym dniu użytkowania. W tym przypadku proponujemy skorzystać z porady rzeczoznawcy w celu stwierdzenia faktycznej przyczyny uszkodzenia.
Gosia2017-06-27
Temat: naprawa obuwia
Pytanie: Witam, mam pytanie odnośnie naprawy obuwia. Po dwóch miesiącach od zakupu puścił szew (gumka przyszyta wokół buta od środka do skóry), buty zareklamowalam, owszem reklamacja została uznana i but zszyty ale ręcznie, bardzo nieładnie to wygląda, szwy są nierówne i krzywe. Odwołałam się, w odpowiedzi dostałam ekspertyzę ze buty zostały zszyte i nadają się do użytku. Czy producent może naprawiać buty byle jak, byle tylo nadawały się do użytku?
Odpowiedź Izby:
Jeśli reklamacja została uznana i sprzedawca podjął się naprawy, to powinna być ona przeprowadzona w taki sposób, by obuwie zostało doprowadzone do stanu pierwotnego. W tym przypadku szycie powinno wyglądać tak, jak w chwili zakupu obuwia. (Nie dotyczy napraw związanych z naturalnym zużywaniem się obuwia.)
Ania2017-06-22
Temat: farbowanie obuwia
Pytanie: Szanowni Państwo,
uprzejmie Państwa proszę, jako specjalistów w swoim fachu, o opinię na temat przefarbowania obuwia na inny kolor. Jakie są zalety i wady farbowania? Czy środki wykorzystywane do tego celu są bezpieczne? Czy warto - mam na myśli efekt końcowy. Czy nie jest to sprzeczne ze sztuką? I przede wszystkim - ile powinien wynosić koszt takiej usługi, aby nie przepłacić. Farbowanie naturalnego zamszu z koloru musztardowego na czarny. Pozdrawiam!
Odpowiedź Izby:
Zanim obuwie zostanie wyprodukowane, konstruktorzy ustalają jego kolor lub zestawienie kolorów w oparciu o aktualne trendy mody. W obuwiu produkowanym seryjnie nie zakłada się jego przefarbowywania, gdyż mija się to z celem. "Przefarbowywanie" obuwia na inny kolor z punktu widzenia jego konstrukcji jest działaniem nieprofesjonalnym i dokonywanym wyłącznie na koszt i ryzyko klienta. Z uwagi na fakt, iż jest to metoda zaprzeczająca sztuce przyjętego designu w produkcji danego modelu, nie zajmujemy się tymi metodami "upiększania" obuwia ani też środkami, które są do tego celu używane. Jeśli klient decyduje się na taki zabieg musi mieć świadomomość, iż odbywa się to tylko i wyłącznie na jego ryzyko. Wszelkie działania ingerujące zarówno w konstrukcję obuwia, jak i zmianę jego koloru, powodują utratę gwarancji lub rękojmi, gdyz doprowadzenie obuwia do stanu zgodnego z umową staje się niemożliwe.
Joanna Kasprzak2017-06-21
Temat: Skorzane adidasy-peknieta skora
Pytanie: Witam,kupilam corce buty rok temu firmy Adidas i zlozylam reklamacje na nie gdyz w prawym bucie na zgieciu w palcach pekla skora.Reklamacje odrzucono poniewaz stwierdzono ze to bylo to zluzycie mechaniczne,to moje pytanie brzmi corka miala tylko te buty ogladac czy chodzic w nich wydaje mi sie ze tak drogie buty przynajmniej dla mnie nie powinny peknac gdyby to byla porzadna skora,pisalam odwolanie i tez odrzucono,naprawde nie wiem co teraz robic gdyz uwazam ze powinni oddac mi pieniadze tez tak zaznaczylam w odwiolaniu a tu ani zwrotu pieniazkow ani naprawionych butow
Odpowiedź Izby:
Należy skorzystać z opinii rzeczoznawcy. Jeśli rzeczoznawca stwierdzi, że jest to wada, to z opinią należy udać się do Federacji Konsumentów.
Katarzyna Kuczyńska2017-06-15
Temat: przemysł skórzany w Polsce
Pytanie: Dzień dobry,
mam 2 pytania:
a)jak można uzyskać informację o tym, z jakiego zwierzęcia pochodzi skóra w danym produkcie?
b)skóra których zwierząt jest najczęściej wykorzystywana w Polsce?
Pozdrawiam, KK
Odpowiedź Izby:
Rodzaj skóry, użytej w konkretnej parze obuwia, dokładnie określi producent albo rzeczoznawca. Do produkcji obuwia w Polsce najczęściej wykorzystywane są skóry bydlęce, świńskie, kozie, rzadziej owcze. Pozdrawiamy!
Adrian S2017-06-11
Temat: Pantofle - rozklejenie i marszczenie cholewki
Pytanie: Zakupione w poprzednim roku skórzane pantofle męskie uległy rozklejeniu w miejscu łączenia podeszwy z cholewką. Reklamacja nie została uwzględniona z powodu rzekomego uszkodzenia w wyniku zahaczenia o podłoże, na co ma wskazywać starcie ozdobnego otoku. Jest to oczywiście kompletną bzdurą, a ozdobne otoki ścierały się już po kilku tygodniach użytkowania. Dodatkowo silnie pomarszczona skóra cholewki (defekt powstał po tygodniu użytkowania, na całej nieusztywnionej powierzchni cholewki - nie wygląda jak naturalne zaginanie skóry), która również była reklamowana jest według firmy silnie przesuszona w wyniku stosowania past samopołyskowych (stosowano pasty Kiwi). Czy opinia jest zasadna?
Odpowiedź Izby:
Trudno nam to ocenić na odległość. Sugerujemy konsultację z rzeczoznawcą.
Karolina 2017-06-09
Temat: Spadające, niestabilne zapietki.
Pytanie: Witam, zakupiłam sandałki, które od pierwszego założenia zapietki suwaka mi się ze stopy co nieumozliwia chodzenie. Stopa kat nie stabilna i narażona na skręcenie lub inny wypadek. Nie mogę w nich chodzić. Złożyłam reklamacje lecz została ona odrzucona.
Odpowiedź Izby:
Przyczyna tkwi zapewne w nieprawidłowym dopasowaniu obuwia do stopy. Najlepiej byłoby jednak, gdyby wypowiedział się rzeczoznawca.
Sylwia Lipian2017-06-07
Temat: reklamacja - buty farbują
Pytanie: Kupiłam skórzane baleriny (materiał wierzchni - skóra, wnętrze buta - skóra i materiał tekstylny), które po 30 minutach na stopie zabarwiły całe stopy na czarno. Wnosiłam o zwrot pieniędzy, dziś dostałam informację, że przyznano mi gratis w postaci skórzanych wkładek, bo stwierdzono, że barwi tylko wkładka.
Czy tylko opinia rzeczoznawcy może to zweryfikować, skoro już po krótkim czasie buty zabrudziły mi palce od góry, wiec to ewidentnie nie wina wkładek?
Czy mogę dalej reklamować? Ze względu na chorobę (stała opuchlizna jednej ze stóp) nie zmieszczę stopy w but po włożeniu do niego dodatkowej wkładki.
Odpowiedź Izby:
Nie zaleca się stosowania podwójnych wkładek, gdyż dodatkowa wkładka spowoduje zmniejszenie tęgości obuwia. Radzimy skonsultować się z rzeczoznawcą, który oceni, czy barwienie spowodowane jest agresywnością potu czy też użyte wkładki są niskiej jakości.
Witkowski Radosław2017-05-16
Temat: portfel - pęknięcie
Pytanie: Rzeczoznawca odmówił uznania reklamacji portfela (pęknięta skóra przy załamaniu klapy zamykającej) stwierdziwszy że szarpnięcia i wywinięcia doprowadziły do osłabienia wytrzymałości skóry. Czy opinia jest zasadna?
Odpowiedź Izby:
Trudno na odległość podważać opinię rzeczoznawcy.
Anna Kijas2017-05-12
Temat: Rozciągnięta zamszowa cholewka
Pytanie: Szanowni Państwo. Sprawa dot. zamszowych kozaków typu muszkieterki - posiadają niewielki zameczek w dolnej partii. Po przejściu krótkiego odcinka kozaki się zsuwają, o tyle, że nie jestem w stanie nosić ich na rajstopy, tylko spodnie są w stanie je utrzymać na miejscu. A nie było tak z początku.
Ubolewam, bo długo na nie oszczędzałam - 439 zł.
Najważniejsze, że nie założę już do spódnicy/sukienki. Czy reklamacja może zostać uwzględniona? Czy rozciągnięcie się cholewki może być uznane za wadę?
Spędza mi to sen z powiek.
Z wyrazami szacunku.
Anna
Odpowiedź Izby:
Zsuwanie się cholewy spowodowane jest najczęściej nieprawidłowym dopasowaniem obuwia do stopy. Sugerujemy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy. Pozdrawiamy!
Elzbieta Krajewska2017-05-10
Temat: spadajace botki
Pytanie: Zakupiłam botki ze skóry z odkrytym palcem z przodem lekko zabudowanym oraz suwakiem z przodu,który
powinien trzymać but na nodze.Niestety po kilku
wyjściach okazuje się że zamek przy chodzeniu
rozsuwa się i nie trzyma buta na nodze.Obcas buta jest klockowaty i dosyć ciężki i przód bez zaciagniętego zamka nie utrzymuje buta na stopie.
Mimo właściwego rozmiaru nie mozna chodzić bo buty spadaja ze stóp.
Proszę o rade ,buty kosztowały 450 zł ,są bardzo ładne ale nie można w nich chodzić .
Odpowiedź Izby:
Suwak nie powinien samoistnie opadać. Prawdopodobnie jest to wada suwaka, ale proponujemy skonsultować to z rzeczoznawcą.
Natalia Płoszajczak2017-05-05
Temat: pęknięcia wieszchniej skóry
Pytanie: Witam, kupiłam buty Nike Air Force Supreme. Buty mają pęknięcia wierzchniej skóry w miejscach zagięcia obuwia przy chodzeniu. Czy taką wade można reklamować? Nie zostanie ona odrzucona?
Odpowiedź Izby:
Tego nie możemy zagwarantować. Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Agnieszka Sokolska2017-05-05
Temat: CCC - zapiętki
Pytanie: Witam, kupiłam półbuty w CCC - ekspedientka przy zakupie poleciła mi dokupienie zapiętek, które rzekomo miały pomóc na początku użytkowania aby buty nie obcierały. Przykleiłam. Już po kilku użyciach jedna z zapiętek się zaczęła odklejać (ale tylko jej wierzchnia strona- klej i poduszka zostaje) - aktualnie każde założenie butów równa się podarte rajstopy, czyli buty są nie do użytku. Niestety nie da się ich odkleić - klej jest zbyt mocny. Czy jest szansa na uznanie reklamacji?
Odpowiedź Izby:
Sugerujemy kontakt z rzeczoznawcą, choć naszym zdaniem buty zostały nieodpowiednio dobrane. W prawidłowo dopasowanym obuwiu nie powinno się stosować żadnych podpiętek czy też zapiętek. Stosowanie półśrodków zawsze wpływa na pogorszenie komfortu użytkowania.
Klaudia Ławicka2017-04-27
Temat: zabarwiona skóra torebki
Pytanie: Niedawno kupiłam torebkę ze skóry naturalnej, którą producent nazwał Polar,w kolorze koniak.
Po styczności z ciemnymi ubraniami skóra zabarwiła się. Dodam, że do tych czas ubrania te nie pozostawiały śladu na innych rzeczach. Nie są to też nowe ubrania. Zabarwienia próbowałam wyczyścić zgodnie z zaleceniami producenta czyli wilgotną ściereczką i ogólnie dostępnymi środkami do czyszczenia skóry- niestety nie pomogło. Zareklamowałam torebkę. Jednak producent rozpatrzył reklamację negatywnie. Czy mógł tak postąpić i co mogę w tej sprawie jeszcze zrobić?

Odpowiedź Izby:
Torebkę powinien obejrzeć rzeczoznawca.
Iwona Drewniak2017-04-27
Temat: Odklejenie podeszwy na czubkach butów
Pytanie: Buty Hi-Tek trekkingowe zakupione w Martes Sport rok temu, w obu butach całkowicie odkleiły się na czubkach podeszwy. Reklamacja oddalona, wg rzeczoznawcy firmowego produkt nie ma wad, był nieprawidłowo użytkowany. Dzięki. Pozdrawiam.
Odpowiedź Izby:
Sugerujemy kontakt z rzeczoznawcą. Musimy jednak zaznaczyć, że odklejenia na czubkach powstają najczęściej z winy klienta w wyniku okopania. Pozdrawiamy!
Roma Pisarek2017-04-25
Temat: Buty - nieuznana reklamacja
Pytanie: Buty zakupione i założone raz jednak w lewym bucie szycie rani mnie w stopę. Reklamacja nieuznana ponieważ buty wg nich są zszyte prawidłowo. Co dalej?
Odpowiedź Izby:
Należy skorzystać z opinii rzeczoznawcy. Szycie może być prawidłowe, ale zakończenie szycia może być wadliwe i to ono może ranić stopę.
Barbara Biela2017-04-23
Temat: Zdarty nosek buta
Pytanie: Dzień dobry,
pół roku temu kupiłam nubukowe sztyblety, o które bardzo dbałam. Niestety,idąc po ulicy potknęłam się i lekko zahaczyłam o krawężnik. Efekt: zdarta wierzchnia warstwa skóry na czubku jednego buta. Czy buty kwalifikują się do reklamacji? Pozdrawiam.
Odpowiedź Izby:
Każde obuwie wolno reklamować. To, czy reklamacja zostanie uznana, to już inna kwestia. Jeśli uszkodzenie powstało pod wpływem czynników mechanicznych - jak w tym przypadku - i nie ma związku z wadą materiałową, lecz z użytkowaniem obuwia, to reklamacja z całą pewnością zostanie oddalona. Pozdrawiamy!
Marta Powierża2017-04-19
Temat: Reklamacja wewnętrznej części buta w okolicy pięty
Pytanie: Witam, chciałam zapytać czy wada(przetarcie wewnątrz prawego buta) którą zauważyłam w swoich butach po 2,5tygodnia od kupna butów a buty z ręką na sercu miałam na stopach z 7 razy, bo nie sprzyjała pogoda na założenie tych butów. Kupując buty 21.03.2017 wadę zauważyłam 07.04.2017, gdy do domu wróciłam z bólem nad piętą, okazało się, że przetarł się materiał wewnątrz. Zareklamowałam buty 12.04.2017 a dzisiaj(19.04.2017) dostałam odpowiedź, że reklamacja jest odrzucona. Czy istnieje szansa, że jakoś zostanie uwzględniona reklamacja? Moim zdaniem coś jest nie tak z produktem skoro po tak krótkim czasie coś się stało. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź Izby:
Koniecznie należy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy. Krótki okres użytkowania wskazuje, że z butami stało się coś niedobrego.
Karolina Nowak2017-04-19
Temat: Pęknięta stalka
Pytanie: Dzień dobry,
W skórzanych szpilkach PRIMAMODA, za ponad 400zł pękła mi stalka. Sklep odrzucił reklamację, bo uszkodzenie obcasa nastąpiło wg. opinii rzeczoznawcy pod wpływem siłowego nacisku (no tak wyobraźcie sobie Państwo chiałam w nich chodzić a nie lewitować). Do pęknięcia stalki doszło podczas użytkowania butów zgodnie z ich przeznaczeniem, na równym, pokrytym wykładziną korytarzu w miejscu pracy.Używałam tych butów okazjonalnie, na dodatek wyłącznie w pomieszczeniu biurowym. Stwierdzam, że wystąpienie opisanych w reklamacji uszkodzeń wynika z wady materiałowej towaru lub/i uchybień w wykonaniu butów.
Złożyłam odwołanie. Co jeszcze moge zrobić? Czy mam szansę na pozytywne rozpatrzenie mojej reklamacji?
Odpowiedź Izby:
W tym wypadku rzeczoznawca może mieć rację. Pękanie stalek w obuwiu na obcasie najczęściej powstaje w wyniku osunięcia się nogi ze stopni schodów lub poślizgnięcia się nogi podczas spaceru. Żeby jednak mieć pewność, może Pani skorzystać z porady innego rzeczoznawcy.
Dominika Nyczak2017-04-17
Temat: Farbujące od środka zamszowe buty
Pytanie: Reklamowałam buty zamszowe, które całkowicie i to bardzo mocno farbują moje stopy. Reklamacja została oddalona. Czy są podstawy do odwołania się w tej sprawie?
Odpowiedź Izby:
Obuwie powinien obejrzeć rzeczoznawca.
Grzegorz Wójcik2017-04-17
Temat: Buty firmy Adidas - odrzucona reklamacja
Pytanie: Buty używałem prawie rok. W lewym odkleiła się trochę podeszwa. W prawym wyrobiło się oczko od sznurówek prawie całkowicie pękając. Spowodowało to wyrobienie i urwanie sznurówki. W obu butach podkładki się wytarły. Czy jest szansa, że gdy oddam do ekspertyzy technicznej w Krakowie na zakopiańskiej dostanę opinię, że buty powinny być uwzględnione na reklamacji?
https://ibb.co/nm07O5
https://ibb.co/bUUOwQ
https://ibb.co/nfqkAk
Odpowiedź Izby:
Trudno nam ocenić na odległość, jak zostanie zaopiniowane obuwie po rocznym okresie użytkowania.
Anna Klawitter2017-04-10
Temat: Buty Adidas - niezgodność surowców
Pytanie: Miesiąc temu przez internet kupiłam skórzane buty Adidas, w środku miały być wykonane z mat. tekstylnego, wkładka również tekstylna. W czasie noszenia okazało się że nogi się pocą. Przyjrzałam się i okazało się że prawie cały środek (język, zapietka i czubek) są wykonane ze sztucznej skóry, jedynie boki ok 3cm2 z każdej strony są tekstylne. Złożyłam reklamację, która została odrzucona - bo są elementy tekstylne. Jak złożyć odwołoanie, czy potrzebny jest rzeczoznawca? Gdzie znajdę jakiegoś w Warszawie? W opisie buta i na ikonkach było podane ze wkładka tesktylna, nie było informacji, ze cześciowo skajowa.
Odpowiedź Izby:
W tej sytuacji sugerujemy skonsultować się z rzeczoznawcą. W celu uzyskania namiarów na specjalistów z wybranej lokalizacji prosimy o kontakt z biurem Izby.
Jakub2017-03-29
Temat:
Pytanie: Zakupilem buty firmy Mcarthur w krakowie. Buty wg oznaczen z zewnatrz i w srodku wykonane ze skory naturalnej. Podczas noszenia okazalo sie ze stopy bardzo sie poca. Dodam ze wczesniej w butach z tekstylii nie bylo problemu, a tu po 2 godz noszenia mialem mokre skarpetki(bawelniane).
Po 2 dniach zareklamowalem buty, z opcja zwrotu pieniedzy lub wymiany. Pani z obslugi dodatkowo dopisala w formularzu ze "moga tez barwic".
Po tygodniu dostalem buty kurierem z odmowa. Odmowa dotyczyla tylko zwrotu pieniedzy i mowila jedynie o barwieniu. Do sklepu w bonarce nie moglem sie dodzwonic, okazalo sie ze jest "nieczynny". Wczoraj bylem w m1 i tez "nieczynne" a na regalach pusto jakby skonczyli dzialalnosc.

Dziwna sytuacja.
Gdzie sie kierowac dalej?
Nie dostalem paragonu z powrotem.
Jaki moze byc powod takiego pocenia sie stop?


Odpowiedź Izby:
Nadmierne pocenie się stóp w obuwiu prawdopodobnie nie wynika z wadliwego towaru, lecz nieprawidłowego dopasowania obuwia lub zbyt ciasnego sznurowania, które utrudnia przedostawanie się potu na zewnątrz. W obuwiu powstaje specyficzny mikroklimat powodujący pocenie się stóp. Jeśli dana firma wycofała się z rynku, pozostaje jedynie droga sądowa.
Sylwia KUjawowicz2017-03-29
Temat: Buty Baldowski
Pytanie: Witam 3 dni temu kupiłam buty z naturalnej skóry złota perła z Baldowski. Są to sneakersy, na pięcie wyprofilowane z zewnętrznej strony, otórz po 1 założeniu na złotym kolorze widoczne jest białe otarcie dł. ok 1 cm, podejrzewam ze to wynikło z byt szerokiego wyprofilowania pięty względem od koturny obcasa. Myslałąm ze buty za tyle pięniędzy bedą bardzije odporne, otarcie powstaje nawet nei wiem w którym momencie, nawet nei uderzyłam piętą o pietę , lekkie dotknięcie i rysa, po prostu tworzywo z którego sa buty jest tylko do popatrzenia a nie do noszenia. Jak je zareklamować żeby oddali mi za te buty pieniądze?? Proszę o pomoc bo jestem załamana.
Odpowiedź Izby:
Sugerujemy skonsultować się z rzeczoznawcą.
Artur Kalicki2017-03-25
Temat: Przemieszczajacy się język w bucie
Pytanie: Buty firmy FILIPPO 100 % skóra, mam problem z językiem w prawym bucie - bez względu na to jak mocno zawiążę język po 10 metrach schodzi mocno w bok.
Odpowiedź Izby:
Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Lidia2017-03-21
Temat: Nieprawidłowo wszyty szew na pięcie w bucie
Pytanie: Buty ( krótkie kozaczki) zakupione w 10/2015, dyskomfort przy użytkowaniu obcierajaca pieta. Ponad rok przeleżały w szafie. Ostatnio podjęta próba ponownego rozchodzenia buta, niestety nasilający się ból piety w jednym bucie. Po dokładnych oględzinach buta stwierdzono iż szew na pięcie wszyty jest nieprawidłowo powodując zgrubienie.
Czy możliwa reklamacja i czy można powołać się na wady ukryte.
Odpowiedź Izby:
Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
cubana2017-03-21
Temat: uszkodzenie przetarcie dzianiny podszewkowej w części piętowej
Pytanie: Witam. W październiku ubiegłego roku kupiłam buty sportowe marki NB - użytkowałam je łącznie max 2 miesiące. Po tym okresie zauważyłam dziury w piętach - brak komfortu chodzenia + obtarcia. W ramach reklamacji dostałam odpowiedz: "opisane uszkodzenia spowodowane są nadmiernym ruchem stopy bądź anatomią stopy użytkownika. Uszkodzenie zakwalifikować należy jako zmiany użytkowe wynikające z warunków użytkowania Reklamacja bezzasadna". Zaproponowano mi ponowną reklamację ale z wiadomą odpowiedzią lub kontakt z Rzecznikiem, ale nie mogę tego zrobić bo nie mam meldunku w danym mieście. Czy coś mogę zrobić na własną rękę pomijajac niezależnego rzeczoznawcę? Próbować odwołania na własną rękę? Bardzo proszę o pomoc...
Odpowiedź Izby:
Naszym zdaniem wytarcie na pięcie świadczy o nieprawidłowym dopasowaniu obuwia do stopy. W prawidłowo dopasowanym obuwiu pięta nie przesuwa się po zapiętkach i nie dochodzi do ich wycierania. Niemniej jednak sugerujemy, by obuwie obejrzał rzeczoznawca.
Dorota2017-03-20
Temat: Odklejenie/ odprucie wewnętrznego usztywnienia torebki
Pytanie: Po 3 miesiącach użytkowania torby Cropp (aktówka, A-4, sztywne boki i dno, krótkie uszy) zauważyłam, że pod nienaruszoną podszewką usztywnienie nie przylega do boku torby a swobodnie przemieszcza się ku środkowi, skutkiem czego długość uszów jest nierówna (ok. 4 cm różnicy na wysokości górnej krawędzi uszów!). Oczywiste jest że podczas noszenia w dłoni torba przechyla się zmuszając mnie do wyginania sylwetki i krzywienia kręgosłupa.
W opinii do reklamacji torebki napisano: "Przeprowadzono test, w którym sprawdzono czy usztywnienie wpływa na zawartość torebki, uniemożliwia jej użytkowanie. Zgłoszona wada nie wpływa na użytkowanie torby i nie powoduje utraty przez torbę właściwości, które takowa powinna posiadać". Opinia nie posiada daty, nazwiska osoby sporządzającej, podpisu, żadnych pieczątek.
Jak mogę wykazać, że nie o takie właściwości torby chodziło mi podczas zakupu towaru? Wada (technologiczna, materiałowa) jest ewidentna, bo torba nie nadaje się do noszenia w dłoni bez uszczerbku na zdrowiu. Nie mówiąc o estetycznym wyglądzie.
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki i porady.
Odpowiedź Izby:
Towar powinien obejrzeć rzeczoznawca.
domin2017-03-20
Temat: buty venezia
Pytanie: Kupiłam zamszowe sztyblety na pięcie skóra zamszowa jest tłoczona ze skórą cielęcą cętki ,w podeszwie są tzw nity.Skóra na pięcie zaczęła odpadać ta licowa, odpadł 1 nit. Buty kupione 12.2016 reklamowane 02.2017,prosiłam o naprawę.W reklamacji napisano że poinformują mnie do14 dni o rozpatrzeniu reklamacji sms. 15 dnia dostałam sms źe reklamacja jest oddalona. Co mam dalej robić?
Odpowiedź Izby:
Towar powinien obejrzeć rzeczoznawca.
Migotka2017-03-16
Temat: Torebka
Pytanie: Witam półroku temu zakupilam torebke , problem jest taki że pojawiaja sie na niej wypusty powietrzne ktore zaraz doprowadza do tego że material sie zerwie. zglosilam reklamacje ale dostalam odmowe. co moge z tym problemem zrobic jak napisac odwołanie prosze o pomoc :)
Odpowiedź Izby:
Zgłosić do Rzecznika Konsumentów, on wskaże dalszą drogę postępowania.
agnieszka skrzypczak2017-03-15
Temat: zdarty nosek buta
Pytanie: Witam, kupiłam córce buty firmy Bartek, skórzane z lalierowanym nosem. Córka chodziła w nich pół godziny po mieszkaniu. Przy zdejmowaniu zauważyłem, że lakier na nosie jest trochę zdarty. Córka nie wychodziłam w nich na dwór. Czy mogę zareklamować buty. Pozdrawiam Agnieszka.
Odpowiedź Izby:
Zareklamować obuwie można zawsze. Również pozdrawiamy!
Joanna Kozłowska2017-03-14
Temat: skrachciała skóra w jednym bucie
Pytanie: Bardzo proszę o poradę,
Zakupiłam zimowe buty skórzane marki WOJAS
( grudzień 2016) wraz z preparatami pilęgnacyjnymi na zimę tj tłuszcz. Po nałożeniu tłuszczu ochronnego w domu jeden z butów miał zupelnie inny odcień a zasadzie stracił połysk, był zupełnie matowy tak jakby pochłaniał całą warstwę tłuszczu. Zareklamowałam to do producenta, który w odpowiedzi uzasadnił iż zapmniałam o wypolerowaniu obuwia. Faktycznie po użyciu zwykłej pasty do butów para nabierała połysku. Dostrzegłam jednak, że skóra cały czas jest jakby sucha bardziej matowa a ostatnio zaczyna wyglądać tak jakbym używała do pielęgnacj ostrej szczotki. Jedyne słowo jakie przychodzi mi na myśl to ' skrachciała". Bardzo proszę o informację co mogę zrobić, czy reklamowac buty. Dodam tylko, że uzywałam ich bardzo spradycznie, kiedy nie było śniegu i innych opadów.

Z góry dziękuję za info.
Odpowiedź Izby:
Sugerujemy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Ania2017-03-10
Temat: Zrolowanie wkladki
Pytanie: Dzień dobry,
po niecałym roku chodzenia w butach, wewnątrz utworzył się w lewym bucie twardy wałeczek z przodu przy palcach, który bardzo uwiera. Czy można reklamować obuwie z racji wady, czy jest to moja wina podczas użytkowania?
Z góry dziękuje za odpowiedz
Ania
Odpowiedź Izby:
Skłanialibyśmy się bardziej ku opinii, że Wałeczki pod palcami wynikają z użytkowania, a nie z wady materiałowej. Trudno to jednak ocenić na odległość. Sugerujemy kontakt z rzeczoznawcą.
Marcin Klonowski2017-03-07
Temat: Maksymalny termin rozpatrywania reklamacji u producenta (Geox)
Pytanie: Dzień dobry,

2.5 tygodnia temu odesłałem do jednego z polskich sklepów internetowych buty Geox (zakupione pod koniec 2016 roku). Powód: lewa podeszwa nagle odkleiła się niemal całkowicie. Ponieważ wybrałem drogę gwarancji producenta a nie rękojmi sprzedawcy, sklep wysłał buty do Włoch. Nie wiem, czy takie oddychające obuwie da się skleić, aby nie straciło swoich oddychających właściwości ale pytanie mam następujące: jaki jest maksymalny termin, w którym naprawione bądź nowe buty, powinny dotrzeć do mnie z powrotem? Zakładam, że moja reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie... Czy producent może sobie ustanowić np. trzymiesięczny czas na naprawę i odesłanie towaru, czy jednak są jakieś wytyczne w tej sprawie.
Dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź Izby:
Z uwagi na fakt, iż została wybrana droga gwarancji a nie rękojmi, to gwarant odpowiedzialny jest za ustalenie terminu naprawy (ewentualnie terminów rozpatrywania innych roszczeń). Niestety, nie znamy zapisów gwarancyjnych dotyczących Pana obuwia.
Małgorzata Kuśmierczyk2017-03-06
Temat: pęcherzyki powietrza na wierzchu obuwia
Pytanie: Dzień dobry, Zakupiłam synowi buty Nike Zoom Stefan Janowski i po kilku tygodniach użytkowania zauważyłam na wierzchu obuwia pęcherzyki powietrza (jakby rozwarstwienie skóry. Nadmieniam, że buty użytkowane były w sposób zgodny z przeznaczeniem i stosowany był impregnat polecany przez sprzedawcę sklepu. Złożyłam reklamację, jednak nie została ona uwzględniona a winą obarczono mnie - złe użytkowanie. Boję się, że gdy pęcherzyki pękną buty się popsują. Czy możliwe jest złożenie odwołania od decyzji?
Odpowiedź Izby:
Obuwie powinien obejrzeć rzeczoznawca.
Magdalena Wysocka 2017-03-04
Temat: Farbujace buty
Pytanie: Witam,
Kupiłam pół roku temu obuwie sportowe firmy Lasocki.. Buty zaczęły farbowac - myślałam,że przez jakiś czas tak będzie..niestety, buty jak farbowaly tak farbuja (z racji tego,że są czarne skarpetki zwłaszcza na piętach są ciemno szare) mało tego nigdy żadne buty mi nie smierdzialy -te tak(but skóra naturalna) Wiec chciałabym się dowiedzieć czy mam szansę zreklamowania obuwia? Jeśli tak a dostanę odmowę jakimi argumentami mogę sir bronić? Pozdrawiam.
Odpowiedź Izby:
Sugerujemy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy. Również pozdrawiamy.
marta kowalska 2017-03-03
Temat: zarwane pietki i buty które nie grzej a
Pytanie: Witam, zakupiłam buty firmy Salamon, które zgodznie z oczekiwaniem producenta miały sobie poradzic z tempratura minusową do -18C. Okazało sie jednak , że gdy tylko spadła poniżej 0C , stopy zmarzły. Ponadto zarwały sie piętki , które powpodują dyskomfort chodzenia
Odpowiedź Izby:
Należy skorzystać z porady rzeczoznawcy.
Barbara Ziencuk2017-03-01
Temat: Marszczenia na butach
Pytanie: Witam, po zakupie butow i ich krótkim (tydzien) użytkowaniu zauważyłm, ze na prawym zrobiły się i nadal robią zagięciam/marszczenia w miejscu zginania stopy, przy czym lewy zupełnie ich nie posiada (but elastycznie wraca do poprzedniego kształtu po zgieciu). Czy jest to podstawa do złożenia reklamacji?
Odpowiedź Izby:
Niestety nie da się tego stwierdzić na odległość. Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Damian Jakubowski2017-02-22
Temat: Buty skórzane firmy Cropp.
Pytanie: Witam, zakupiłem buty w firmie Cropp skórzane z odpowiednimi oznaczeniami, po paru dniach wiązania ich, na językach zaczęły się robić przetarcia które zaczęły rozcinać języki. Czy takie uszkodzenie powinno zostać pozytywnie rozpatrzone przez firmę sprzedającą buty?
Odpowiedź Izby:
W tej sytuacji radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Jarosława Przybytkowska2017-02-16
Temat: Obdarte pięty
Pytanie: Witam. Zakupiłam w CCC buty zimowe skórzane Lasocki. Przymierzałam w sklepie było wszystko oki. Buty kupowałam w piątek a ubrałam je dopiero w poniedziałek do pracy. Po jakimś czasie zaczęła mnie obcierać pięta prawa. Myślałam, że muszą się zwyczajnie "rozchodzić" bo to skóra naturalna.We wtorek ponownie je ubrałam ale już miałam tak pokaleczoną prawą piętę, że nastepnego dnia miałam problem chodzić w jakimkolwiek obuwiu. Postanowiłam złozyć w środę reklamację za powód podając "dyskomfort podczas chodzenia" żądając zwrotu gotówki . Reklamacja nie została uznana. Chciałabym się odwołać ale nie bardzo wiem jak napisać uzasadnienie żeby mi ta reklamację uwzględnili, przecież nie odetnę sobie kawałka pięty!!! Bardzo proszę o pomoc. Na jaki paragraf mogę się powołać.
Odpowiedź Izby:
Zakładając nowe obuwie zawsze należy liczyć się z początkowym dyskomfortem użytkowania. Obuwie w czasie jednego wyjścia na pewno nie zdąży dopasować się do stopy. Najlepiej po zakupie nowego obuwia ''rozchodzić'' je z przerwami po mieszkaniu. Z przerwami, gdyż noga też musi dopasować się do nowego profilu wewnątrz buta. Zakładanie nowo zakupionego obuwia od razu na dłuższe użytkowanie prawie zawsze kończy się obtarciami, gdyż skóra na stopie nie zdąży się przyzwyczaić do nowych kształtów.
Obtarcie stopy nie oznacza, że obuwie posiada wady i nie nadaje się do dalszego użytkowania. Ważne jest, aby pierwsze okresy użytkowania były krótkie i w miarę częste. Wówczas obuwie będzie dobrze dopasowane. Zwracanie przy zakupie uwagi na komfort mierzenia a nie na prawidłowe dopasowanie prawie zawsze kończy się tym, że po krótkim użytkowaniu i ułożeniu skóry, przychodzi uczucie rozciągnięcia się butów o co najmniej jedną wielkość wymiarową.
Reasumując - o ile nie występuje wada fizyczna, obcieranie nie świadczy o defekcie obuwia.
Jadwiga Ptak2017-02-15
Temat: buty "nie oddychają"
Pytanie: Dzień dobry!
Mój problem jest następujący: kupiłam buty zimowe ale nie ocieplane. Założyłam kilka razy. Po kilku minutach od założenia ( czas jest różny w zależności od rodzaju podejmowanej czynności i temperatury otoczenia ale temp jest w okolicy minusowej lub równej zeru)w bucie zaczyna być wilgotno, wręcz mokro i na górnej cholewce nad palcami i śródstopiem zaczyna zbierać się krople wilgoci. Jest nieprzyjemne uczucie które wzmaga odczucie zimna i w efekcie buty na zimę są nie do założenia na dwór. Reklamacja została uznana za bezzasadną z czym się nie zgadzam. Mam podobne buty, nosze je od kilku lat i tak się nie dziej. W opisie obuwia wyczytałam, że licówka to skóra ekologiczna. Niewiele mi to mówi bo przecież nie mam obowiązku się znać na rodzajach materiałów obuwniczych i nie chcę tak tej sprawy zostawić. Czy mogę prosić o pomoc i komentarz?
Odpowiedź Izby:
"Skóra ekologiczna" to nic innego jak tworzywo sztuczne skóropodobne.Skóra licowa jest skórą naturalną o wykończeniu powierzchni odpowiednimi lakierami i woskami. Skraplanie się potu wewnątrz obuwia wynika z różnicy temperatury w bucie nieocieplonym pomiędzy ciepłą stopą a zimną cholewką. Im większa będzie różnica temperatury pomiędzy stopą a cholewką, tym odczuwany dyskomfort będzie większy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy obuwie jest wykonane ze skóry naturalnej czy też z tworzywa sztucznego, zwanego dla zmylenia klientów "skórą ekologiczną".
Karolina2017-02-14
Temat: odbarwiena na butach
Pytanie: Witam, zakupiłam zimowe buty z jasnej brązowej skóry. Po wyjściu na dwór na cholewce zrobiły się zacieki (buty nie były przemoczone),na jednym bucie jedna plama, a na drugim dwie. Po wyschnięciu plamy zostają. Oddałam buty do reklamacji, która została odrzucona. Rzeczoznawca stwierdził, że na buty zadziałały czynniki z otoczenia. Dowiadywałam się, że jest to wina odbarwienia skóry, a nie czynników z otoczenia albo złego użytkowania. Czy mogę odwołać się od decyzji? I czy zostanie ona uznana?
Odpowiedź Izby:
Nie mamy podstaw do podważenia opinii rzeczoznawcy. Od każdej decyzji można się jednak odwołać. To, czy reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, leży już w gestii sprzedawcy.
joanna2017-02-14
Temat: wycierająca się farba z wierzchu torebki
Pytanie: W zeszłym roku zakupiłam w sklepie internetowym markową torbę - torba wykonana z ekoskóry powleczona metalizowaną farbą - torba uzytkowana normalnie na zmianę innymi. po jakimś czasie zauważyłam na ubraniach metaliczny pył - po szczegółowych oględzinach okazało się że farba metaliczna wyciera się o ubranie - nie dość że brudzi wszystko wokół to torebka wygląda okropnie - pod farbą srebrną jest biały jakby plastik . złożyłam reklamację która została odrzucona właśnie ze względu na uszkodzenie mechaniczne - tylko jak w przypadku torby ma do niego nie dojść ? nie kupuje przecież torby aby stała na półce a w czasie normalnego użytkowania nie ma fizycznej możliwości aby nie obcierała się o ubranie .sklep odpowiedział mi że sprzedawca odpowiada za wady od początku tkwiące w produkcie a nie wynikające z użytkowania jednak moim zdaniem to jest właśnie wada produktu - a nie wina użytkowania . proszę o poradę. dziękuję.
Odpowiedź Izby:
Reklamacja wydaje się być uzasadniona. Torebkę z natury nosi się przy ubiorze a nie w wyprostowanej ręce. Jest więc rzeczą naturalną, że torebki są narażone na otarcia - tak jak podeszwy w obuwiu na ścieranie. Producent powinien to przewidzieć.
Lilianna Skibińska2017-01-31
Temat: obtarty obcas
Pytanie: W zeszłym roku kupiłam srebrne szpilki z firmy venezia. Material na obcasie jest taku sam jak na calym bucie. Buty te mialam założone tylko raz na swoim weselu, i nie dość, że z obcasa odchylila się część tego materiału, to jeszcze na calych butach widoczne są rysy, tak jakby ktoś szpilką po nich rysował... Czy coś takiego może byc podstawą reklamacji? Jestem zaskoczona bo to nie pierwsze buty z tej firmy, inne użytkuje bardzo dlugo, są lakierowane i nic się z nimi nie dzieje, a w tych juz za pierwszym razem takie wady...
Odpowiedź Izby:
Należy skorzystać z opinii rzeczoznawcy. Naszym zdaniem wiele wskazuje na to, że są to uszkodzenia powstałe pod wpływem czynników mechanicznych.
Mateusz Morawiec2017-01-15
Temat: Buty Mc Arthur
Pytanie: Reklamowałem buty zakupione w firmie Mc Arthur, podstawą było mocne barwienie obuwia od wewnątrz oraz odklejony pasek gumowy otaczający spód obuwia. Po naprawie obuwia wymieniono podeszwy, ale buty nie zawierały już tego paska. Czy w tym wypadku mogę użyć argumentu, że naprawa naraziła mnie na znaczne niedogodności, ponieważ buty bez tych pasków nie podobają mi się już i mogę wnioskować o zwrot pieniędzy?

Odnośnie farbowania została odrzucona i nie chcę już iść w tym kierunku, bo widzę małą szanse powodzenia.

Odpowiedź Izby:
Celem naprawy jest doprowadzenie obuwia do stanu zgodnego z umową. Jeśli po naprawie brakuje elementu, który był przed naprawą, to obuwie nie zostało doprowadzone do stanu zgodnego z umowa i w takim przypadku należy złożyć ponownie reklamację z powodu wadliwie wykonanej naprawy.
Wiesława Skarżyńska2017-01-12
Temat: Buty Axel " kozaczki"
Pytanie: Dostałam na jesieni w prezencie buty tego producenta od siostry.Ona też kupiła sobie takie same.Obie zauważyłyśmy po dwóch miesiącach użytkowania że nogi od kostki po palce palą nas żywym ogniem.Dodam,że nie były tanie bo ok.280 zł,kto w Krakowie może sprawdzić z czego są zrobione te buty i jakiego kleju użyto? Na opakowaniu jest napisane że to produkt skórzany.Czy sklep przyjmie reklamację?Stoją bezużyteczne
Odpowiedź Izby:
Reklamacja najprawdopodobniej zostanie oddalona.
Każdy rzeczoznawca z praktyką zawodową będzie w stanie określić, z jakiego materiału wykonane zostało obuwie. Pochodzenie kleju stwierdzić może jedynie wyspecjalizowany instytut. Co do wrażenia "pieczenia w stopy", upatrywalibyśmy jego przyczyn w ubiorze, który powoduje w butach specyficzny mikroklimat, ograniczający tzw. "oddychanie obuwia".
Krystian Kobryń2017-01-02
Temat: Reklamacja obuwia
Pytanie: Witam. 15 listopada 2016 roku zakupiłem boty w CCC, po około miesiącu użytkowania przy podeszwie w tylnej części butów zamszowy materiał zaczął się zginać i przecierać powodując później dziury. Prze wszystkim podczas prowadzenia samochodu albo "chodzenia z piąty". Czy jest to spowodowane złym użytkowaniem butów czy też ich wadą? i czy reklamacja będzie zasadna? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź Izby:
Niestety trudno cokolwiek doradzić na odległość. Obuwie powinien obejrzeć rzeczoznawca.
Piotr Brzezicki2017-01-02
Temat: Symetryczne pęknięcie podeszwy w butach
Pytanie: Witam, posiadam obuwie marki Nike Air Max po około 9 miesiącach zauważyłem pęknięcie podeszwy w obydwu butach na wysokości "poduszki Air" od wewnętrznej strony na tej samej wysokości, reklamacja obuwia została odrzucona stwierdzeniem że jest to uszkodzenie mechaniczne. Chciałem się zapytać czy sprzedawca ma racje twierdząc że jest to uszkodzenie mechaniczne jeśli ewidentnie widać że jest to pęknięcie które powstało niezależnie ode mnie.
Odpowiedź Izby:
Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
przemyslaw woźniak2016-12-21
Temat: barwienie skarpetek
Pytanie: Witam. Podczas używania nowo zakupionych butów wyłożonych czerwonym wewnątrz buta materiqlem zauważyłem iż moje skarpetki po 2-3 h chodzenia w tych butach zmieniają kolor na czerwony ( buty farbują od środka ). Czy taka wada podlega reklamacji? Z góry dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:

Każde obuwie wykonane ze skór barwionych na wskroś potencjalnie może farbować i jest to w dużej mierze uzależnione od czynników fizjologicznych danego użytkownika obuwia. Najbardziej podatne na farbowanie są skóry barwione na czarno, brąz, bordo i granat.

Skóry przeznaczone na produkcję obuwia w procesie garbowania zostają wyposażone w specjalne składniki, które teoretycznie powinny eliminować zjawisko farbowania. Każdy człowiek wydziela jednak swój indywidualny pot i to od od jego składu i natężenia będzie zależeć, czy te środki okażą się na tyle skuteczne, by wspomniany proces "przyhamować".

Klient może zlecić wykonanie specjalistycznego badania obuwia w warunkach laboratoryjnych i przy użyciu specjalnych odczynników, których skład zbliżony jest do ludzkiego potu. Musimy jednak uprzedzić, iż badanie takie jest dosyć kosztowne i trzeba być przygotowanym, iż jego wynik może (choć nie musi) mieścić się w dopuszczalnych granicach.

W celu zlecenia badania można zgłosić się do Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi (Laboratorium Obuwia tel. 42 25 36 135/134) lub do Instytutu Przemysłu Skórzanego - Oddział w Krakowie (tel. 12 266 65 22 w. 262).

Pozdrawiamy!

Magdalena Wnuk2016-12-20
Temat: Nieuzana reklamacja
Pytanie: Zgłosiłam reklamację butów z CCC. Odklejenie się prawego,lewego buta oraz zapadnięcie się pięty w lewym bucie. Po dwóch tygodniach roszczenie zwrotu gotówki zostało odrzucone. Poinformowano mnie, że się mogę odwołać, ale buty mogą być tylko naprawione. Kolejno, buty zostały sklejone, ale ominięto zapadniętą piętę. Próbowałam wytłumaczyć, iż obuwie mnie rani i reklamacja nie została należycie rozpatrzona. Napisałam odwołanie i w odpowiedzi zwrotnej otrzymałam odmowę. Ponadto, buty zostały ubrudzone od kleju, są w gorszym stanie niż były. Proszę o poradę. Czy, jako konsument mogę się powołać na rękojmię, iż towar jest niezgodny?
Odpowiedź Izby:
Sprzedawca powinien odnieść się do zapadniętych zapiętek. Jeśli tego nie uczynił to znaczy, że nie rozpatrzył reklamacji w należyty sposób. W tym przypadku sugerujemy uzyskać opinię rzeczoznawcy i z tą opinią udać się do Federacji Konsumentów.
Jolanta Bilecka2016-12-14
Temat: Kolejna reklamacja butów Lasocki
Pytanie: W zeszłym roku kupiłam buty Lasocki. Po kilku miesiącach zaczęła wychodzić skóra z przodu buta (przy dużym palcu). Nie było to zwykłe rozklejenie, tylko zbyt mała "zakładka" skóry. Buty zostały naprawione. Niestety ostatnio po ok. miesiącu użytkowania skóra znowu się wysunęła. Czy to wada technologiczna?
Odpowiedź Izby:
W tym przypadku trudno stwierdzić na odległość, co jest przyczyną uszkodzenia. Proszę zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Klaudia Sobczyk2016-12-12
Temat: uszkodzona skóra buta
Pytanie: Dzień dobry,
zakupiłam rok temu buty firmy lasocki w ccc, już raz je reklamowałam z powodu odklejającej się podeszwy. Naprawiono moje buty. Jednak w tej chwili mam problem ze skórą na bucie. Wygląda tragicznie. Sypie się z buta. Buty impregnowałam. Nie wiem czy składać reklamacje, czy jest szansa na jej uznanie?
Odpowiedź Izby:
Trudno nam ocenić na odległość, co jest faktyczną przyczyną kruszenia się materiału.
Beata2016-12-11
Temat: Rozpruwające się nici na obuwiu skórzanym
Pytanie: Witam, pól roku temu mąż zakupił półbuty skórzane w sklepie ccc firmy Lasocki, po ok. 2 miesiącach mąż złożył reklamację z powodu wychodzących widocznych nitek, reklamacja została uwzględniona, naprawiono wadę, lecz po pewnym czasie sytuacja się powtórzyła, tym razem jednak reklamację odrzucono i została udzielona odpowiedź, że uszkodzenia nici powstały na skutek naturalnego zużycia się obuwia w czasie użytkowania. Wiadome jest , że nikt wierzchem obuwia nie trze nigdzie i jeśli tak jak w odpowiedzi udzielonej przez serwis niby nici się uszkodziły na skutek użytkowania w okresie pół roku / ale użytkowane sporadycznie/ to jak się ma do tego okres 2 letniej gwarancji? mają prawo się popruć w całości? bo moim zdaniem skoro dotyczy to jednego buta, to wynika ze złego zeszycia a nie z powodu użytkowania.
Odpowiedź Izby:
Sugerujemy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
dorota milenkiewicz2016-12-05
Temat: tykanie w butach
Pytanie: kupiłam półbuty ze skóry w ccc po 2 dniach dodałam do reklamacji podajac wadę polegająca na tym że przy chodzeniu w momencie podnoszenia pięty słychać jest stuknięcie , tykanie w jednym bucie . reklamacja została odrzucona z adnotacją że buty maja to do siebie że mogą trzeszczeć przy użytkowaniu.Kto ma rację -chyba ja Co man zrobić
Odpowiedź Izby:
Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Anna Wielem2016-12-02
Temat: zdarty czubek buta zimowego
Pytanie: Zakupiłam w sklepie CCC buty skórzane zimowe 15.10.2016. Przy trzecim dniu użytkowania i dość intensywnych opadach deszczu buty trochę przemokły i w czasie normalnej eksploatacji najprawdopodobniej w czasie kierowania samochodu zdarł się czubek prawego buta.Dnia 5 listopada 2016 r. złożyłam reklamację i uznano ją jako bezzasadną z uwagi na uszkodzenie mechaniczne. Buty zimowe skórzane chyba powinny wytrzymywać tego rodzaju warunki atmosferyczne tym bardziej, że były użytkowane zaledwie kilka godzin. Czy warto walczyć dalej o zwrot pieniędzy bądź wymianę na nowe.Jak uzasadnić odwołanie?
Odpowiedź Izby:
Niestety nie da się tego rozstrzygnąć na odległość. Radzimy skonsultować tę kwestię z rzeczoznawcą.
Matusz2016-11-28
Temat: Przyky zapach
Pytanie: Kupiłem obuwie sportowe firmy ECCO. Po pewnym okresie uztkowania z zewnętrznej części wykonanej z zamszowej skóry zaczął wydzielać sie przykry zapach. Reklamacja zostala odrzucona. Nigdy nie spotkałem się z taką wadą towaru wykonanego ze skóry.
Odpowiedź Izby:
My też nie spotkaliśmy się z sytuacją, by po pewnym okresie użytkowania z zewnętrznej części buta ze skóry wydobywał się zapach. Należałoby zastanowić się, czy mamy do czynienia ze skórą naturalną, czy też z tworzywem sztucznym zwanym "skórą ekologiczną". Badanie toksyczności mogą przeprowadzić jedynie wyspecjalizowane instytuty. Jeśli faktycznie jest tak, jak twierdzi klient, to reklamacja jest jak najbardziej uzasadniona.
Agnieszka2016-11-20
Temat: Bialy nalot na całej powierzchni buta
Pytanie: Kupiłam dwa tygodnie temu skórzane trzewiki firmy Lanqier. Miałam je na nodze 5 razy. Po pierwszym użyciu, gdy wyszłam na ulicę (troszkę padał deszcz pojawił się białe naloty. Po powrocie do domu wyczyściłam buty miękką wilgotna szmatką i zapastowałam. Potem te białe naloty również się pojawiły (przez kolejne dni). Wczoraj jednak przeżyłam szok. Padał bardzo mocno deszcz. Moje buty już na ulicy zrobiły się białe. Kilkakrotnie zatrzymywałam się na ulicy i przecierałam je chusteczką, bo wstyd było w takich butach chodzić.Na chwilkę to znikało a potem znów to samo. Po powrocie do domu, kiedy buty wyschły, zrobiły się białe na całej powierzchni, nawet tam, gdzie nie było kontaktu z wodą (zakryte nogawkami spodni). Żadne przecieranie wodą, pastowanie nie pomogło. Ciągle to wychodzi.Wygląda okropnie.Biały nalot wygląda jak sól(w świetle wręcz błyszczy jak kryształki soli). Buty nie nadają się do użytku. Na pewno nie jest to sól z ulicy, bo w tym roku nie było jeszcze śniegu i posypywania ulic solą. Zresztą buty od soli "ulicznej" tak nie wyglądają. Co mam z tym zrobić? Reklamować, czy czymś to usunąć. Ale czym?
Odpowiedź Izby:
Prawdopodobnie przyczyną pojawienia się białego nalotu była nieprawidłowa konserwacja obuwia i przemoczenie niezakonserwowanej skóry. Konieczna wizyta u rzeczoznawcy.
agnieszak2016-11-18
Temat: zluszczenie skory
Pytanie: witam mam problem kuplam kilka miesiecy temu buty firmy lasocki w ccc.po kilku miesiacach skora na butach sie zluszczyla i odpryskuje czyli schosdzi warstwa buty zostały odane do reklamacji gdzie została rozpatrzone bezpodstawnie.mam pytanie gdzie moge zbadac jakosc skory.poniewz producent twierdzi ze jest to normalne.buty kosztowały 300zl
Odpowiedź Izby:
Łuszczenie skóry może być spowodowane nagromadzeniem się starej konserwacji, która po wyschnięciu ulega skruszeniu. Wskazana byłaby wizyta u rzeczoznawcy.
Ela 2016-11-18
Temat: pęknięty materiał na górze buta
Pytanie: dzień dobry . kupiłam w sierpniu buty - kork, dla syna. ostatnio pokazał mi ze materiał (ten gumowaty)na jednym z butów, na wierzchu pękł, wyglądało to jakby przecięcie , chodź ma to nieregularne brzegi.
okazało się ze w drugim bucie również w tym samym miejscu jest nadpęknięty. okazało się ze pęknięcie zaczynało się jak by od wewnętrznej strony buta - od wewnątrz. Tam materiał był już przetarty, pęknięty- nawet nie wiem jak to nazwać. dziś but przetarł się już na wylot. Czy mogę to reklamować ? buty kosztowały prawie 300 zł - trochę mi szkoda .
Odpowiedź Izby:
Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Agnieszka Nehrebecka2016-11-14
Temat: Skrzypiace buty
Pytanie: Witam. Mam pytanie odnosnie skrzypiacych butów,ktore skrzypia przy chodzeniu miedzy jezykiem ,a czescia ze sznurowadłem. Buty kupiłam w Venezi i 2 razy reklamacja zostala odrzucona. Co mam zrobic? Czy isc z tym do Inspekcji Handlowej?Dziękuję
Odpowiedź Izby:
W tym przypadku sugerujemy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy. Nie da się określić miejsca i przyczyny skrzypienia jedynie na podstawie wyglądu obuwia. Musi być przeprowadzone badanie dynamiczne podczas użytkowania.
Ewa2016-11-11
Temat: nieodpowiednie fleki
Pytanie: Witam ,
rok temu kupiłam córce wizytowe czarne pantofle na wysokim obcasie za 200 zł, córka wyszła w nich kilka razy , kiedy chciałyśmy wymienić fleki ( na te z zapasowych dostarczonych przy zakupie )okazało się to niemożliwe -metalowy trzpień pozostał w otworze obcasa .Czy w takim przypadku jest uwzględniana reklamacja?
Jeśli nie można reklamować to co robić- buty sa nowe.
Z góry dziękuje za odpowiedź .
Odpowiedź Izby:
Zazwyczaj w obcasach o dużej wysokości metalowy trzpień we fleczku jest elementem konstrukcyjnym, zapobiegającym ścieraniu obcasa. Tworzywo, którym oblany jest trzpień jest jedynie estetyczną osłoną. O zużyciu fleczków decyduje starcie metalowego trzpienia, a nie tworzywa osłaniającego trzpień. Jeśli w obcasie pozostał metalowy trzpień, to jest to zjawisko prawidłowe, gdyż dzięki temu nie doszło do zniszczenia samego obcasa. Nie ma obowiązku dodawania zapasowych fleczków do sprzedawanego obuwia. Jeśli takie się znajdują to jako część eksploatacyjna. W przypadku uszkodzenia lub zagubienia wymiana na nowe należy do obowiązku klienta.
Marzena S2016-11-10
Temat:
Pytanie: Witam.
W dniu 9.11.2016 r. Kupiłam buty firmy Tamaris. Po powrocie do domu tego samego dnia zauważyłam, że po dotknięciu , przetarciu powierzchni wierzchniej obuwia moje dłonie są całe czarne, przetarłam obuwie ściereczką i był ten sam problem. Uważam, że to wada . W dniu 10.11. 2016 roku chciałam zwrócić obuwie do sklepu ale ekspedientka nie chciała przyjąć twierdząc ze to naturalne. Czy to normalne zjawisko, czy tak może się dziać?
Odpowiedź Izby:
1. Nie wiemy, z jaką skórą mamy do czynienia.
2. Może się zdarzyć, że zewnętrzna warstwa obuwia będzie farbować, gdyż na nią właśnie nakładane są środki konserwujące. Przetarcie powierzchni wierzchniej obuwia mogło doprowadzić do starcia środka konserwującego, stąd zabrudzenie na dłoniach i ściereczce.
Teresa Zygadlik2016-11-10
Temat: różny odcień pólpary
Pytanie: Zakupiłam botki zamszowe beżowe, po pierwszym założeniu zauważyłam inny odcień w każdym bucie z pary. Zareklamowałam obuwie, Pani w sklepie też zauważyła tę różnicę i napisała w reklamacji-w prawym bucie całkowicie różni się odcień w stosunku do lewego buta, jednak rklamacji nie uznano choć buty miałam na nogach tylko 2 godziny.

proszę o radę co robić dalej, buty kosztowały 230 zł.
Odpowiedź Izby:
Obuwie powinien obejrzeć rzeczoznawca. Najczęstszą przyczyną różnicy w odcieniach pomiędzy butami jest ich nierównomierne narażenie na promieniowanie UV pochodzące nie tylko od promieni słonecznych, lecz także od lamp używanych do oświetlenia stoiska. Jeśli jeden but będzie stale eksponowany, a drugi umieszczony w pudełku, to po pewnym czasie będą różnić się odcieniami. W tym przypadku nie jest to wada materiałowa lub produkcyjna lecz wadliwe przechowywanie i eksponowanie towaru. Są to coraz częstsze przypadki, z których sprzedawcy nie zdają sobie sprawy, gdyż zazwyczaj są zauważane przez klienta już po zakupie obuwia.
P.s.
Niezależnie od tego, czy buty kosztują 50 zł czy też 500 zł nie ma to wpływu na rozpatrzenie reklamacji. Istotą sprawy jest wada, a nie cena butów.
Emilia Sulikowska2016-11-01
Temat: Trzeszczace obuwie
Pytanie: Witam 14.10.2016 kupilam obuwie firmy kazar w ktorym nie da sie chodzic poniewaz strasznie trzeszcza podczas uzytkowania.Po 3 dniach reklamowalam buty i niestety reklamacje odrzucono.Czy buty ktore halasuja podczas chodzenia nie podlegaja reklamacji??bo nie stwierdzono wad ukrytych o charakterze technologicznym,materialowym i konstrukcyjnym taka odp otrzymałam.Dodam ze nie mozna w takim obuwiu swobodnie sie poruszac :-( prosze o odpowiedz zgory dziękuję.
Odpowiedź Izby:
W opisywanym przypadku obuwie należy reklamować. Owszem, nie jest to wada technologiczna, materiałowa ani konstrukcyjna, gdyż jest to wada produkcyjna. Jeśli występuje skrzypienie podczas noszenia to technolog powinien wiedzieć, że podeszwy, podpodeszwy i wkładki zostały wadliwie zespolone (sklejone). Przesuwanie się tych warstw między sobą będzie powodować pod wpływem użytkowania wrażenie "skrzypienia".
Patrycja Ostrowska2016-10-31
Temat: Kozaki Venezia
Pytanie: Witam,

Kilka dni temu kupiłam kozaki firmy Venezia. Kosztowały około 400zl więc niemało, a po dwóch założeniach odkleila sie wkładką w środku buta. czy mogę liczyć na reklamację?
Odpowiedź Izby:
Jeśli wystąpiła wada, to należy ją usunąć - niezależnie od tego, w jakich widełkach cenowych mieścić się będzie dany wyrób. W przypadku odklejenia wkładki obuwie należy oddać do reklamacji.
Joanna 2016-10-25
Temat: Złamany obcas
Pytanie: Witam,
W czerwcu ubiegłego roku kupiłam szpilki na obcasie. Kilka dni temu w jednym z butów złamał się na pół obcas. Zaznaczam, że buty nie były tanie - 350 zł i chodziłam w nich sporadycznie i tylko po gładkich powierzchniach - tylko w pracy nigdy nie na dworze. Reklamacja została uwzględniona i buty naprawiono - wymieniono obcasy w obu butach. Niestety estetyka wykonania pozostawiala wiele do życzenia. Material lakierowany na obcasach się marszczył i były przerwy między obcasem a piętą. Ponadto wkładka w bucie była krzywo przyklejona i się odklejala. Nie odebrałam tych butów i czekam na decyzję sklepu w tej sprawie. Ekspedientka poinformowała mnie jednak, że to że buty zostały naprawione to tylko dobra wola sklepu bo złamany obcas nie podlega reklamacji. czy miała rację? Czy skoro naprawili buty ale nie tak jak tego oczekiwałam mogę prosić o zwrot pieniędzy lub wymianę na nowe buty?
Odpowiedź Izby:
Uszkodzenie obcasów najczęściej powstaje pod wpływem czynników mechanicznych z winy klienta. Na obcas działają zazwyczaj siły ściskające, które nie powodują uszkodzeń. Jeśli sprzedawca podjął się naprawy, to była to jego dobra wola w celu zadośćuczynienia klientowi. Oczywiście klient może i w tej sytuacji żądać zwrotu gotówki, ale w następnym takim przypadku musi liczyć się z tym, że mogą mu pozostać jedynie uszkodzone buty.
Alicja Jaksa2016-10-25
Temat: odbarwienie koloru obuwia
Pytanie: W dniu 07.10.2016 R.kupiłam buty skórzane Niki producenta "Astra" w Krakowie.Buty są w kolorze wiśniowym.Niestety po trzech dniach zauważyłam odbarwienia na butach.Miałam je ubrane 3 razy w tym jeden raz podczas deszczu.w dniu 12.10.2016 roku złożyłam reklamację w sklepie.Reklamacja została jednak oddalona.Napisano:Oględziny organoleptyczne wykazały "poplamioenia"obu pół par.Prawa pół para "poplamiona"na przednim wewnętrznym boku,Pozostała część cholewki bez zmian,Na obu pół parach miejsca "poplamione" mają wyraźne nieregularne,rwące się wzdłużne pasma.Takie poplamienia obuwia skóropodobnych następują wskutek nieprawidłowej konserwacji obuwia.Zewnętrzne działania mechaniczne wywołujące uszkodzenia nie podlegają reklamacji.Podpisał się pan z upoważnienia producenta,który jednocześnie dostarczył te buty do sklepu.Nie jest prawdą,że buty są poplamione tylko kolor butów stał się nierównomierny.A co to znaczy nieprawidłowa konserwacja obuwia?Przecież nawet je pastą nie smarowałam.Reklamowałam je po 5-ciu dniach od zakupu.Myślę,że powinnam je przesłać z reklamacją do producenta obuwia.Ale czy to coś da?
Odpowiedź Izby:
Użytkowanie obuwia podczas opadów, które nie jest przystosowane do tego rodzaju warunków, może doprowadzić do jego zniszczenia. Radzimy skorzystać z porady rzeczoznawcy, który oceni, co było powodem odbarwienia.
Tobiasz2016-10-21
Temat: Sandały
Pytanie: Dzień dobry
Żona kupiła sandały ze skóry naturalnej na początku lata. lecz po miesiącu użytkowania paski przytrzymujące stopę rozciągnęły się do takiego stopnia, że strach w nich chodzić gdyż łatwo się przewrócić. Reklamacja składana już została dwa razy i dwukrotnie została odrzucona ze stwierdzeniem,że skóra ma prawo się rozciągnąć. Według mnie owszem ale nie do takiego stopnia, że nie można bezpiecznie się poruszać w obuwiu.Czy da się coś na to zaradzić?
Odpowiedź Izby:
Radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Iwona Dembek2016-10-21
Temat: gumka regulująca szerokość buta
Pytanie: Dzień dobry,
Kupiłam skórzane sztyblety, regulowane z obu stron gumką. Niestety, już po kilku tygodniach użytkowania ( oczywiście zamiennie z innym obuwiem) gumki rozciągnęły się i pofalowały. Czy reklamacja może być w tym przypadku zasadna?
Odpowiedź Izby:
Radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Janina Dopierała2016-10-17
Temat: obtarta skóra i bolesne obtarcia naskórka
Pytanie: Witam.
Dokonałam w październiku 2016 r.zakupu butów w sklepie Ryłko. Krótki był czas mojej uciechy, gdyż po przejściu w nich 2 - 3 godzin/wyjście z domu i powrót/miałam boleśnie obtartą skórę na piętach, a skóra butów na bokach i przodzie w załamaniach zmieniła swą strukturę i wytarła się.
Oddałam je w sklepie firmowym i otrzymałam sms ze sklepu RYŁKO, że reklamowane buty zostaną naprawione. O możliwości odbioru obuwia poinformowana zostanę w późniejszym terminie.
Jestem zbulwersowana takim załatwieniem sprawy.
Pani ekspedientka podejrzewa, że nałożona zostanie nowa warstwa skóry.
Nie chcę takich "nakładanek" i poprawek bubla, który kosztował 400 zł. i zepsuł się dosłownie w przeciągu dwóch-trzech godzin, więc co mam począć gdy otrzymam kolejny sms?. Poza tym to co to za załatwianie sprawy w taki sposób.
Proszę Was o pomoc i podpowiedź co dalej czynić, bo straciłam zaufanie do takiej firmy.
Pozdrawiam,

Janina D.
Odpowiedź Izby:
Radzimy poczekać, aż obuwie zostanie faktycznie przesłane z reklamacji. Pani ekspedientka nie jest technologiem ani producentem i nie musi być zorientowana, jak naprawdę przebiega naprawa. Pozdrawiamy!
Ala2016-10-16
Temat: buty
Pytanie: zareklamowałam buty sandałki po 3miesiacach od kupna bo skórzana wkładka mi sie wytarła . wygladało to okropnie- zrobiła sie miejscami czarna. reklamacja została odrzucona. co moge zrobic teraz?
Odpowiedź Izby:
Sugerujemy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
AGATA KACZOR2016-10-13
Temat: PÓŁPARY
Pytanie: Witam, proszę o informację, czy jeśli odmienność półpar została zauważona już w trakcie użytkowania, i różnica się pogłębia wraz z noszeniem - to można to reklamować? Niestety mierzona była tylko 1 półpara, choć sprzedawca zawsze sprawdza obie. Niestety dowodu na to nie mam.
Nie rozumiem dlaczego odsyłają mnie Państwo do rzeczoznawcy? To aż tak skomplikowane pytanie? Rzeczoznawca nie otrzyma ode mnie więcej informacji niż napisałam ...
Odpowiedź Izby:
Na odległość, na podstawie jedynie słownych informacji, nie da się określić żadnej wady ani tym samym stwierdzić słuszność reklamacji. Może to rozstrzygnąć rzeczoznawca na podstawie badań. Reklamować oczywiście można - a nawet należy to uczynić.
Piotr r2016-10-12
Temat: Obuwie reebok
Pytanie: Witam po 7 miesiącach od zakupu butów popękały zapiętki bez widocznego przetarcia w bucie i chrupoczą. Czy można takie buty reklamować i co uwzglednić(wadliwy plastik czy cos co jest tam w środku) . Z góry dziękuję za odpowiedz .Pozdrawiam Piotr.
Odpowiedź Izby:
Obuwie powinien obejrzeć rzeczoznawca. Pozdrawiamy.
anna2016-10-11
Temat: zniszczone buty
Pytanie: Kupiłam buty ze skóry licowej, co jest napisane opakowaniu i konserwowałam odpowiednią pastą. Skóra zmieniła się bardzo, znacznie wygładziła. Próbowałam reklamować, jednak w odpowiedzi sklep napisał, że były konserwowane nieodpowiednimi środkami bo buty są z nubuku olejowanego. Opakowanie mówi co innego i sprzedawca też.
Odpowiedź Izby:
Jeśli sprzedawca udziela informacji niezgodnej ze stanem faktycznym i taka sama informacja znajduje się na opakowaniu, to jest to wprowadzanie klienta w błąd. Należy jednak zasięgnąć opinii rzeczoznawcy, aby klient nie był w nieskończoność zbywany przez sprzedawcę. Reklamacja w takim przypadku wydaje się być uzasadniona.
Joanna2016-10-11
Temat: Wytarte wkładki po 16 miesiącach
Pytanie: Zareklamowałam buty z powodu wytartych pod palcami wkładek. W odpowiedzi sklep napisał, że to naturalne zmiany użytkowe i sprzedawca nie ponosi za to odpowiedzialności. Czy faktycznie tak jest? Rzeczoznawca napisał, że po takim czasie pewne elementy buta się zużywają, jednak to nie wina materiału. Czy to prawda?
Odpowiedź Izby:
Nie możemy na odległość stwierdzić, co było faktyczną przyczyną wytarcia wkładek (wada materiałowa czy naturalne zużycie). Nie mamy podstaw do podważenia opinii rzeczoznawcy, gdyż to on w tym przypadku dysponował pełną dokumentacją.
AGATA KACZOR2016-10-10
Temat: RÓŻNE PÓŁPARY
Pytanie: Witam, proszę o informację, czy jeśli odmienność półpar została zauważona już w trakcie użytkowania, i różnica się pogłębia wraz z noszeniem - to można to reklamować? Niestety mierzona była tylko 1 półpara, choć sprzedawca zawsze sprawdza obie. Niestety dowodu na to nie mam.
A.K
Odpowiedź Izby:
Radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Klaudia Jończyk2016-10-10
Temat: Reklamacja obuwia
Pytanie: Zapytanie mam odnośnie reklamacji butów damskich RYŁKO RELAKS zakupionych w dniu 23.04.2016 w sklepie firmowym RYŁKO C. H. Fashion House za cenę 169,99 zł są to półbuty baleriny wykonane na zewnątrz i wewnątrz obuwia skórą naturalną . Podczas przymiarki butów w sklepie były idealne , rozmiar odpowiednio dopasowany i chodząc chwilę po salonie obuwniczym nie odczuwałam dyskomfortu. Mogło by się wydawać , że znalazłam wygodną kolejna parę bucików, niestety do momentu użytkowania obuwia w plenerze to było coś strasznego, nigdy nie miałam tak pokaleczonych pięt i palcy u stóp , pęcherz na pęcherzu. Mimo zagojenia ran postanowiłam dać szanse nowej parze butów. Zakupiłam podpiętki aby noga była troszkę wyżej nad wygojonymi ranami niestety to nie poskutkowało nadal strasznie obcierają po pokonaniu nie wielkiego odcinka drogi. Buty niestety były użytkowane tylko trzy razy.
Obuwie wczoraj oddane zostały na reklamacje ,lecz pani spisująca dokumenty powiedziała ,że będzie odpowiedz na pewno negatywna...
Chcę się już przygotować na odwołanie reklamacji.
Proszę o pomoc.
Odpowiedź Izby:
Na 90% reklamacja zostanie odrzucona. Przy zakupie obuwia klientka kierowała się komfortem mierzenia a nie prawidłowym dopasowaniem obuwia do stopy. Zastosowanie podpiętek powoduje, iż zmienia się położenie profilu pięty w bucie w stosunku do położenia pięty w nodze. W prawidłowo dopasowanym obuwiu stosowanie podpiętek mija się z celem i jest wręcz niezalecane.
Agnieszka2016-10-03
Temat: Reklamacja obuwia
Pytanie: dzień dobry.
Oddałam do reklamacji buty córki które po 3 mc użytkowania sa w stanie tragicznym, po pierwsze odchodzi podeszwa od obuwia, powychodził klej , reklamacja została rozpatrzona negatywnie wnioskują ze buty wyprałam, Nigdy butów nie wsadziłam do pralki i co mam dalej zrobić , ponieważ nie zgadzam się z ich decyzją.
Odpowiedź Izby:
Ostateczną decyzję o uznaniu bądź odrzuceniu reklamacji podejmuje zawsze sprzedawca. Zgodnie z powyższym, jeśli klient nie jest zadowolony ze sposobu rozstrzygnięcia reklamacji, może zasięgnąć opinii u rzeczoznawcy lub też wystąpić na drogę postępowania sądowego przeciwko sprzedawcy.
Arkadiusz Smolarek2016-09-29
Temat: Skrzypiące buty
Pytanie: Witam, w lipcu br zakupiłem buty firmy Kazar. Po dwóch miesiącach użytkowania zaczęły skrzypieć na pięcie. Oddałem do reklamacji, którą oddalono. W uzasadnieniu podano ze taka wada nie podlega reklamacji. Proszę o informację czy oddalenie reklamacji jest zasadne i podanie ewentualnego przepisu na który mogę się powołać.
Odpowiedź Izby:
Skrzypienie butów występuje na skutek tarcia podpodeszwy o podeszwę i ujawnia się po około 4-8 tygodniach od początku użytkowania. Jest to wada produkcyjna i podlega reklamacji.
Dominik Rusek2016-09-20
Temat: Reklamacja butów
Pytanie: Witam, chcę zamówić buty przez internet, lecz nie wiem czy numer buta będzie pasował na moją stopę. Czy w razie gdy but będzie za mały bądź za duży mogę je zwrócić?
Odpowiedź Izby:
Każdy towar zakupiony przez internet można zwrócić w przeciągu 14 dni bez podawania przyczyny.
Magda Popielska2016-09-17
Temat: Torebka zamszowa
Pytanie: Witam,
3 miesiące temu zakupiłam torebkę zamszowa .Po jakimś czasie zamsz zaczął wyglądac bardzo brzydko ,struktura zamszu uległa zmianie ,torebka u dołu sie zabarwiła.Czy jest sens reklamacji ?Torebka po przecenie kosztowała 699 dlatego wydaje mi sie ze nie powinno sie tak stać .
Odpowiedź Izby:
Trudno rozstrzygnąć na odległość, czy jest to odbarwienie, czy też poplamienie. Radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Weronika2016-09-16
Temat: mocne rozbicie skorzanych butów
Pytanie: Witam ponownie,

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Chciałabym jednak sprostować pewna niejasność. Odpisali Państwo: "Kierowanie się przy zakupie obuwia komfortem mierzenia, a nie prawidłowym dopasowaniem obuwia do stopy, skutkuje w późniejszym okresie dyskomfortem użytkowania. Obuwie w pierwszych dniach użytkowania dopasowuje się do stopy i jeśli zostało zakupione za duże, to po krótkim okresie użytkowania sprawia wrażenie nadmiernie rozciągniętego."
Owszem kierowałam się komfortem mierzenia podczas zakupu, ale zakupiony przeze mnie rozmiar był MNIEJSZY niz ten, który nosze standardowo. Tak wiec rozmiar podany na produkcie nie był adekwatny, ale gdybym się kierowała rozmiarem faktycznym nie byłabym w stanie obuwia nosić nawet jeden dzień, bo mój właściwy rozmiar był po prostu za duży. Jak wówczas powinnam to zrobić poprawnie? Wg nie jest to właśnie argument do przyjęcia reklamacji, zgadza się?
Odpowiedź Izby:
Przy zakupie obuwia należy przede wszystkim kierować się dopasowaniem obuwia do stopy, a nie numerem na podeszwie. Podawana numeracja na podeszwach jest rzeczą drugorzędną. Zdarza się, że jest podawana nieprawidłowo (jak to wynika w Pani przypadku) i wprowadza klienta w błąd. Jeśli numeracja na podeszwach nie odpowiada rzeczywistej wielkości buta, jest traktowana jako wada fizyczna podlegająca reklamacji. Jeśli Pani twierdzi, że zakupiła buty o numer mniejsze niż wynosi długość stopy i pomimo to obuwie okazało się za duże, dowodzi to, że zostało ono wadliwie oznakowane co do wielkości.
Ewelina2016-09-15
Temat: odbarwienie na zgięciu
Pytanie: Witam,w trakcie użytkowania zamszowego obuwia zauważyłam,że na jednej półparze po pewnym czasie, na tzw.zgięciu pojawiła się widoczna jaśniejsza linia. Zgięcie odznaczyło się. Druga półpara jest w porządku. Czy taki proces jest normalny? Czy warto wystąpić z reklamacją ? Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź Izby:
Skóra nie jest materiałem jednorodnym i na swojej powierzchni może nie zachowywać jednakowej struktury, a tym samym właściwości. O wyglądzie użytkowanego obuwia decyduje prawidłowa konserwacja, dostosowana do rodzaju skóry. Pozdrawiamy!
Weronika2016-09-14
Temat: Mocne rozbicie skórzanych butow
Pytanie: Witam, Czy reklamacja obuwia skorzanego, które po 4 dniach od zakupu (2-3 dniach noszenia, głównie w pracy o trybie siedzacym) powinna zostac uznana? Buty rozciagnely się o o conajmnien jeden rozmiar. Dodam, że kupiłam i tak buty o rozmiar mniejsze niż noszę standardowo...
Odpowiedź Izby:
Numeracja podawana na podeszwie może nie odzwierciedlać rzeczywistego numeru obuwia. Jeśli obuwie zostało prawidłowo dopasowane do stopy podczas mierzenia i jego wielkość podawana na podeszwie nie odpowiada faktycznej długości stopy, to jest to wada oznaczenia, wprowadzająca klienta w błąd i podlegająca reklamacji. Pomijając oznaczenia na podeszwie, to z opisu wynika, że obuwie zostało niewłaściwie dopasowane do stopy podczas jego zakupu zwłaszcza, że było użytkowane krótki okres czasu. Kierowanie się przy zakupie obuwia komfortem mierzenia, a nie prawidłowym dopasowaniem obuwia do stopy, skutkuje w późniejszym okresie dyskomfortem użytkowania. Obuwie w pierwszych dniach użytkowania dopasowuje się do stopy i jeśli zostało zakupione za duże, to po krótkim okresie użytkowania sprawia wrażenie nadmiernie rozciągniętego.
Edyta2016-09-05
Temat: Buty Nike Air Force 1 MID
Pytanie: Jak to możliwe, że przy niezniszczonych butach, nawet niezagiętym materiale cholewki tylnej buta stwierdza się, że wytarcie podszewki i zakładki usztywniającej piętę wewnątrz obuwia w tylnej części - wskazuje na bardzo luźno wiązane obuwie podczas eksploatacji przy jednocześnie niewystarczająco rozsznurowanych sznurowadłach w trakcie zakładania i punktowym nacisku ciężarem ciała. Czy punktowy nacisk ciała przy ciasno zasznurowanych butach nie spowoduje zagięcia skóry w bucie? Pragnę dodać, że tył buta jest jakby nachylony do przodu i trudno byłoby je w ogóle założyć w ogóle przy niewystarczająco rozsznurowanych sznurowadłach bez załamania cholewki tylnej. Czy może to być wada konstrukcyjna? Jakie badanie, gdzie i za ile można wykonać, żeby to stwierdzić?
Odpowiedź Izby:
W większości produkowanych butów tył (zapiętek i tylnik) prawie zawsze są pochylone do przodu. Wynika to z anatomicznej budowy stopy i dopasowanej do niej konstrukcji obuwia. Zewnętrzy wygląd cholewki nie świadczy o prawidłowym dopasowaniu obuwia do stopy oraz prawidłowym sznurowaniu. Najczęstszym powodem wycierania zapiętek jest niewłaściwe dopasowanie tęgości i wielkości obuwia do stopy lub nieumiejętne sznurowanie. W prawidłowo dopasowanym i zasznurowanym obuwiu pięta nie przesuwa się po zapiętkach, w związku z czym nie dochodzi do ich wycierania.
Agnieszka Kurec 2016-08-31
Temat: Różna długość przodu butów - ok 5 mm
Pytanie: Szanowni Państwo
w drugiej połowie lipcu 2016 roku zakupiłam buty w sklepie w Warszawie w sierpniu 2016 roku po powrocie z wakacji po tym jak dwukrotnie miałam je na nogach i bardzo mnie uciskał prawy but, dokonałam oględzin z linijką w ręku i stwierdziłam, że buty różnią się od siebie tj. mają różną długość przodów buta co powoduje duży dyskomfort w noszeniu a co za tym idzie nie mam możliwości noszenia zakupionego obuwia.

Buty odwiozłam do w/w sklepu, w którym je zakupiłam i pozostawiłam do oceny szefa sklepu czy podlegają reklamacji.

W dniu dzisiejszym otrzymałam telefon ze sklepu, iż towar nosi ślady użytkowania a ja powinnam wykryć wadę obuwia przy zakupie i nie kupować nie zaś przy noszeniu.

Jestem trochę zaskoczona stanowiskiem szefa, gdyż w sklepie buty mierzy się chwilę zaś fakt różnej długości obuwia został stwierdzony dopiero podczas noszenia, więc był wadą ukrytą.

Biorąc pod uwagę stanowisko szefa sklepu, w którym zakupiłam obuwie proszę o informację czy w opisanej sytuacji przysługuje mi reklamacja jako, że wada produktu była ukryta i ujawniła się dopiero w trakcie noszenia?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź Izby:
1. Długość obuwia należy mierzyć wewnątrz, nigdy nie na zewnątrz.
2. Należy sprawdzić na podeszwie, czy numeracja pomiędzy butami jest zgodna.
3. Jeśli wystąpiła rozbieżność, to reklamacja jest zasadna. Klient miał prawo nie zauważyć różnicy w sklepie.
Piotr Korzeniowski2016-08-13
Temat: Nieprzyjemny zapach z obuwia
Pytanie: Zakupiłem sandały firmy ecco i po pół godziny użytkowania wydzielał się z nich bardzo nieprzyjemny zapach , nie miałem takiego problemu z żadnym innym obuwiem , nawet po zastosowaniu preparatów antybakteryjnych zapach dalej nie ustępował . Czy z takiego powodu mogę żądać zwrotu gotówki lub wymiany na inne obuwie ??
Odpowiedź Izby:
Klient ma prawo zareklamować zapach wydobywający się z obuwia, jednak nie możemy zagwarantować, że reklamacja ta zostanie rozpatrzona pozytywnie.
W przypadku, gdy klient chciałby udowodnić, że zapach jest wywołany obecnością niebezpiecznych substancji, musiałby zlecić wykonanie specjalistycznego badania w laboratorium (Instytut Przemysłu Skórzanego). Musimy jednak uprzedzić, że koszt takiego badania może wielokrotnie przewyższyć cenę obuwia.
A.P2016-08-11
Temat: Błamy ze skóry naturalnej
Pytanie: Witam,
Kupiliśmy błamy skóry naturalnej. Dopiero teraz, po odpakowaniu, zauważyliśmy, że jest ona kiepskiej jakości - ma dziury, zadrapania, rysy, plamy.
Ile mamy czasu na złożenie reklamacji?
Odpowiedź Izby:
Reklamację należy złożyć niezwłocznie po stwierdzeniu wady.
Maciek2016-07-22
Temat: Zasadność reklamacji.
Pytanie: Kupiłem w stacjonarnym sklepie Diverse te buty: http://www.diversesystem.com/kolekcja-meska/buty/buty/buty-talin,szary.html Założyłem je raz i po 2h nie byłem w stanie w nich chodzić. Miałem poobcierane i poodparzane stopy. Ledwo wróciłem do domu. Wtedy znalazłem te buty na ich stronie i w składzie widzę "100% POLIURETAN 100% GUMA". Reklamowałem je, ponieważ nie da się w nich chodzić. Czy mam szanse na ich pozytywną reklamacje?
Odpowiedź Izby:
Klientowi zawsze przysługuje prawo do złożenia reklamacji - sposób jej rozpatrzenia leży już jednak w gestii sprzedawcy. Klient, chcąc dokonać świadomego wyboru, już w momencie zakupu powinien zapoznać się ze składem surowcowym oferowanego obuwia.
anonim2016-07-06
Temat: pęknięta podeszwa w bucie
Pytanie: Witam, jakiś czas temu reklamowałam buty ponieważ po niecałym pół roku pękła podeszwa od wewnętrznej strony buta w zgięciu. Buty kosztowały prawie 400 zł. Reklamacja została oddalona ponieważ uznano że": "reklamowane usterki powstały w czasie użytkowania w sposób mechaniczny". Uważam oczywiście, że to nie jest uszkodzenie mechaniczne. Czy opinia rzeczoznawcy jest poprawna?
Odpowiedź Izby:
Nie da się tego ocenić na odległość. Proszę skorzystać z porady innego rzeczoznawcy.
Wioleta Plaza 2016-06-20
Temat: pekniecie szwów w bucie
Pytanie: Kupiłam synowi buty 12.05.2015 i pech chciał ze pękło szycie butów na przodzie zareklamowałam buty ale reklamacji nie uwzględniono ponieważ osoba przeszklona w sklepie Daichman stwierdziła źle dobrany but do stopy ale rok wcześniej to właśnie w tym sklepie pomagali mi dobrać buty dla mojego dziecka Czy mam szansę się odwołać
Odpowiedź Izby:
Proszę zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Jakub2016-06-19
Temat: Roshe Run
Pytanie: Witam !
Mam problem ze sklepem Nike. Oddałem buty do reklamacji wyrażając zgodę na wymianę ich na nowe pasz zwrot pieniędzy ze względu na przetargów zapietki wewnątrz i nadawaniu uchwytu do ubierania obuwia w jednej parze. Po kilku dniach otrzymałem telefon o informujący mnie o tym iż buty można naprawiać. Postanowiłem się zgodzi uwzględniając ze mają wyglądać jak ten sam model wzięty z półki w sklepie i miała to być naprawa gwarancyjna a nie jak później to się okazało "grzecznosciowa" nie uzyskałem takowej informacji. Minęły dwa tygodnie od złożenia reklamacji zostałem poinformowany ze jest gotowa do odbioru zgłosiłem się no i tak jak przypuszczałem uchwyt do ubierania obuwia był w szyty bez zarzutu i do niego nie mogę się przyczepić lecz w środku wklejono mi kawałek filmowego materiału co dla mnie jest parodia w butach za 350 zł. Napisałem odwołanie w sklepie po nie miłym traktowaniu w sklepie. Zostałem poinformowany o kolejnych dwóch tygodniach na rozpatrzenie sprawy, następnie otrzymałem emaila zgodnie z obietnicami. Zgłaszając się dostałem informacje ze reklamacja nie została pozytywnie rozpatrzona więc w celu uniknięcia większej ilości nerwów i kłótni z nie miła obsługą, postanowiłem sprawdzić jak buty zachowywać się będą pod czas uzytkowania. Nie minęła godzina od czasu założenia ich na nogę a skarpetka jak i część nogi stały się czarne ... a pani przy odbiorze reklamacji obiecała ze nie będą farbowac. I co dalej z tym zrobić ? Ponieważ buty są teraz w jeszcze gorszym stanie niż były i nie da się ich używać ?
Proszę o pomoc ! Z góry dziękuję!
Odpowiedź Izby:
Proszę skonsultować się z rzeczoznawcą.
Marta 2016-06-14
Temat: Odbarwione skóra w sandalach
Pytanie: Po niecałym roku użytkowania zmuszona byłam reklamować sandały ze skory. Skóra była barwiona na kolor jasny róż. Niestety zauważyłam ze na jednym bucie powstały odfarbowane plamy tak jakby skóra była zle zafarbowana, widać była kolor spod spodu. Niestety rzeczoznawca stwierdził ze to moja wina. Czy skóra powinna tak bardzo zmienić kolor?
Odpowiedź Izby:
Trudno to ocenić na odległość. Nie mamy podstaw do podważenia opinii rzeczoznawcy.
Bartek2016-06-12
Temat: obuwie adidas
Pytanie: Mam taki sam problem z obuwiem sportowym marki adidas co Pani która wspominała o tym wcześniej. W moim przypadku takze jest to lewy but i idzie zauważyć inny odcień koloru na podeszwie i na paskach. Buty są tego samego rozmiaru ale lewy jest strasznie niewygodny. Obuwie było kupowane w znanej firmie obuwniczej, a w sklepie nie chcieli mi przyjąć obuwia oznajmiając mi, że mam krzywe stopy bo buty są takie same. Problem widze się powtarza więc musi to być jakiś błąd producenta.
Odpowiedź Izby:
Nie da się rozstrzygnąć tego problemu na odległość. Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Ewa 2016-06-10
Temat: buty Adidas
Pytanie: Witam,
Kupiłam sportowe buty, po pierwszym wyjściu w nich stwierdziłam,że lewy but różni się od prawego, jest szerszy w śródstopiu,źle się układa na nodze i nosek głębiej zachodzi na buta. W sklepie tego nie widziałam.Nawet nie przypuszczałam, że buty renomowanej marki mogą być wadliwe. Czy można reklamować je jako towar niezgodny z umową? I czy mam jakiekolwiek szanse na pozytywne rozpatrzenie?
Odpowiedź Izby:
Niesymetria w obuwiu jest wadą produkcyjną i podlega reklamacji. Niemniej jednak warto przed złożeniem reklamacji zasięgnąć opinii rzeczoznawcy, gdyż sprzedawca może próbować ją oddalić.
Bunia2016-06-09
Temat: Farbujące buty
Pytanie: Zakupiłam sandały ze skóry w ccc (wykończenie podeszwy: pięta i palce z czarnej skóry, środek jasny).po pierwszym użyciu butów pięty zafarbowały na czarno i z wielkim trudem udało się ten barwnik usunąć. kolejna próba taki sam efekt (tylko pięty obolałe w fatalnym stanie po szorowaniu).czy mogę zareklamować buty?pierwszy raz się z takim czymś spotkałam.
Odpowiedź Izby:
Każde obuwie wykonane ze skór barwionych na wskroś potencjalnie może farbować i jest to w dużej mierze uzależnione od czynników fizjologicznych danego użytkownika obuwia. Najbardziej podatne na farbowanie są skóry barwione na czarno, brąz, bordo i granat.
Skóry przeznaczone na produkcję obuwia w procesie garbowania zostają wyposażone w specjalne składniki, które teoretycznie powinny eliminować zjawisko farbowania. Każdy człowiek wydziela jednak swój indywidualny pot i to od od jego składu i natężenia będzie zależeć, czy te środki okażą się na tyle skuteczne, by wspomniany proces "przyhamować".
Klient może zlecić wykonanie specjalistycznego badania obuwia w warunkach laboratoryjnych i przy użyciu specjalnych odczynników, których skład zbliżony jest do ludzkiego potu. Musimy jednak uprzedzić, iż badanie takie jest dosyć kosztowne i trzeba być przygotowanym, iż jego wynik może (choć nie musi) mieścić się w dopuszczalnych granicach.
W celu zlecenia badania można zgłosić się do Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi (Laboratorium Obuwia tel. 42 25 36 135/134) lub do Instytutu Przemysłu Skórzanego - Oddział w Krakowie (tel. 12 266 65 22 w. 262).
Witam,2016-06-07
Temat: Pomarszczona skóra
Pytanie: Witam, w ostatnim czasie zakupiłem półbuty wykonane z czarnej skóry naturalnej. Buty zostały zakonserwowane odpowiednią pastą, były przetrzymywane na prawidłach. Po jednym założeniu (cały dzień) skóra na podbiciu jednego z butów bardzo mocno się pomarszczyła- but wygląda jakby był noszony dzień w dzień przez długi okres czasu. Na drugim bucie nie widać żadnych śladów noszenia, jest jak nowy. Czy taka sytuacja jest podstawą do reklamacji?
Odpowiedź Izby:
Sugerujemy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Izabela2016-05-23
Temat: Zdarte czubki w butach sportowych
Pytanie: Dzień Dobry. Proszę o radę czy mogę reklamować obuwie sportowe ze zdartą farbą na czubkach, które są nieodłączną częścią podeszwy. Buty zakupione 21.05 użytkowane tylko 22.05. Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:
Klientowi zawsze przysługuje prawo do złożenia reklamacji, nie możemy natomiast zagwarantować, że zostanie ona rozpatrzona pozytywnie. Wiele wskazuje na to, że jest to uszkodzenie powstałe pod wpływem czynników mechanicznych, a nie wada materiału, która ujawniła się w czasie użytkowania. Pozdrawiamy.
Dorota2016-05-20
Temat: Tkanina na pięcie w butach
Pytanie: Czy podlega reklamacji przetarta tkanina na pięcie w butach sportowych. Buty użytkuję ok.2 mies.a przetarcie jest całkowite. Użytkowane były prawidłowo, sznurowadła zawsze dobrze zawiązane, a długość wkładki odpowiednio dobrana.
Odpowiedź Izby:
Ten rodzaj uszkodzenia podlega reklamacji, jednak nie możemy zagwarantować, że zostanie ona rozpatrzona pozytywnie. Sugerujemy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Natalia2016-05-14
Temat: Skórzane lakierki
Pytanie: Witam, zakupiłam skórzane,lakierowane półbuty. Po DWÓCH wieczorach (przy czym była to sobota i niedziela wielkanocna więc zakładałam je tylko żeby przejść z klatki do auta i z auta do klatki bo w gościach będąc je zdejmowałam) boki butów są tak pomarszczone, że wygląda to po prostu okropnie. Nie mówię tu o zmarszczkach jakie zazwyczaj robią się na skórzanym bucie. Są to grube fałdy przebiegające przez całą szerokość cholewy. Sklep nie przyjął reklamacji argumentując to "tak się skóra układa", chcę się odwoływać, a moje pytanie brzmi, czy jest możliwym, że producent źle skroił ów model obuwia i ww zmiany są spowodowane jakimś złym naciągiem skóry? Nie pierwsze lakierki ale w żadnych nie miałam tego problemu.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź Izby:
Niestety nie da się tego ocenić na odległość. Obuwie powinien obejrzeć rzeczoznawca.
Marta 2016-05-14
Temat: czy można reklamować zepsute rzepy w butach?
Pytanie: Czy jest jakiś konkretna podstawa prawna, że rzepy w butach można reklamować? Marta
Odpowiedź Izby:
Reklamacji podlegają wszystkie elementy składowe obuwia - wynika to z ustawy konsumenckiej. Nie ma oddzielnej ustawy czy też przepisów dotyczących rzepów.
Marta Dubik2016-05-13
Temat: ZEPSUTE RZEPY
Pytanie: Witam,

19.07.2015r. kupiłam dla córki przez allegro sandałki. Córka nosiła buciki tylko przez 2,5 miesiąca (na jesień i zimę zakładała oczywiście inne). 1.04.2015r dziecko założyło sandałki do szkoły, ponieważ miało mieć ważna imprezę. Po przyjsciu do domu skarżyło się, że centralne rzepy przytrzymujące butki na stopach ciągle odpinały się i córka zaliczyła parę razy upadek. 3.04 2016r.zareklamowałam sandałki w sklepie, w którym jej nabyłam. Swoją reklamację argumentowałam tym, że dziecko używało bucików sporadycznie, na wielkie wyjścia przez 2,5 m-ca. Nie sposób używać sandałków na jesień i w zimie! Sandałki były prawie nowe, białe, bez przetarć na skórze i podeszwach - świadczy to o minimalnym zużyciu obuwia (jako dowód mam zdjęcia butków i rzepów). Rzepy spinające regularnie czyściłam za pomocą gęstego grzebyka i szczoteczki do zębów, a przez okres zimna trzymałam je w pudełku. Sklep moją reklamację uznał na niezasadną, , ponieważ rzepy wg nich to część wymienna, naturalnie zużywająca się i nie podlega reklamacji. Nie podano mi żadnych odnośników prawnych, tylko puste informacje. Wg mnie rzepy miały ukrytą wadę, zostały sporządzone z niskiego gatunku materiałów, stąd po 2,5 m-ca użytkowania nie trzymały wogóle. Haczyki w rzepach były powyginane i połamane. Sklep, jak podejrzewam nie wysłał sandałków do oceny przez producenta, tylko na właśną rekę wydał opinie odmowną. Nie skorzystał z rzeczoznawcy, bo nie dostałam od niego opinii. Jedyne uzasadnienie sklepu to fakt, że rzepy w obuwiu nie podlegają gwarancji, jest to produkt wymienny i ulegający naturalnemu zniszczeniu. Uważam, że skoro buty mają 2letnią gwarancje, to przez ten okres powinny nadawać się do zwykłego, rozsądnego używania, a nie stać na półce za szkłem. Kto ma rację? Aktualnie sandałki są z powrotem u sprzedawcy, ponieważ napisałam odwołanie. Proszę o podanie konkretnego przepisu, z pomocą którego mogłabym powalczyć ze sprzedawcą. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam, Marta Dubik.
Odpowiedź Izby:
Niestety nie da się tego ocenić na odległość. Radzimy skontaktować się z rzeczoznawcą. Pozdrawiamy.
MARIA 2016-05-11
Temat: OBUWIE
Pytanie: Witam, zakupiłam nowe buty (trampki) które założyłam tylko raz ponieważ rozpruły się przy gumce , gumka regulowała szerokość buta. Złożyłam reklamację którą odrzucili, napisali... noga nie dopasowana do buta. Proszę o informacje co powinnam zrobić? Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:
Radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy. Pozdrawiamy.
Elwira zaniew2016-05-10
Temat: Półbuty z lakierki
Pytanie: Witam.W zeszłym roku zakupiłam buty z lakierki są to buty przejściowe .zaczęła pękać lakierka w miejscu zgiecia w prawym i lewym bucie.proszę napisać czy złożenie reklamacji ma sens
Odpowiedź Izby:
Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Sylwia stolarek 2016-05-08
Temat: skórzana torba farbuje
Pytanie: Witam
Mam pytanie czy mogę reklamować torbę ze skóry- jest to zamsz. Torba jest w kolorze czarnym strasznie farbuje odzież gdy jest założona na ramieniu. Bluzka koloru białego w miejscu ocierania sie torby jest szaro - czarna, wygląda jak brudna. Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:
Naturalne skóry zamszowe i welurowe z uwagi na sposób ich wyprawiania i wykańczania wykazują tendencje do farbowania, gdyż nie posiadają zabezpieczonego lica - jak w przypadku skór licowych. Nie jest to zatem wada, a właściwość tego rodzaju skór. Klientowi zawsze przysługuje jednak prawo do złożenia reklamacji. Pozdrawiamy!
Iwona Łaszczok2016-05-03
Temat: Rozpruta tkanina przy zamku
Pytanie: W dniu 02.04.2016 reklamawałam obuwie skórzane z powodu rozprucia przy zamku z tylu obuwia w odpowiedzi na reklamacje która została odrzucona otrzymałam nastepująca treść :Reklamacja odrzucona uszkodzenie mechaniczne takie jak rozerwanie powłoki tworzywa lub zniszczenie powłok szytych jest wadą nabytą i nie podlega reklamacji poprosiłam wówczas o sprecyzowanie bo nie bardzo rozumiem to stwierdzenie wada nabyta pani sprzedawczyni nie potrafiła mi odpowiedzieć i zasugerowała aby przekazać ta reklamacje do kierownika sklepu do ponownego rozpatrzenia tak tez uczyniłam , po kolejnych 14 dniach zgłosiłam się po decyzje i PAni kierownik poinformowała mnie że pierwsza decyzja została podtrzymana nie uzasadniając tego dodatkowo. Zdziwił mnie fakt iż Pani kierownik zapytała mnie w którym miejscu jest uszkodzenie wnioskuje iż nie zerknęła nawet na reklamawane buty? Proszę o informacje czy rozprucie tkaniny przy zamku i wada nabyta podlegają reklamacji?
Odpowiedź Izby:
W tej sytuacji już po pierwszej decyzji odmownej należało skorzystać z porady rzeczoznawcy.
Marta Bieszcz 2016-04-27
Temat: w bucie stwierdzam miejscowe rozerwanie skóry przy górnej krawędzi cholewki od strony przyśrodkowej.
Pytanie: witam po 1,5 roku użytkowania butów stwierdziłam iz w lewym bucie nastapiła rozerwanie skóry przy górnej krawędzi cholewki od strony przyśrodkowej.
Buty zareklamowałam

dostałam następująca absurdalna odpowiedz
wskazującą na zbyt długą eksploatację obuwia

poniżej jej treść :

W przedmiotowym wyrobie nie stwierdzam niezgodności towaru z umową, w tym wad technologiczno-materiałowych. Obuwie wykazuje ślady zniszczenia i zużycia, co wynika z warunków i okresu użytkowania. Na podstawie przeprowadzonych badań metodą organoleptyczną w lewym /nie w prawym/ bucie stwierdzam miejscowe rozerwanie skóry przy górnej krawędzi cholewki od strony przyśrodkowej. Wygląd uszkodzenia świadczy o nadmiernym nadwyrężeniu cholewki pod wpływem naprężeń rozciągających w okolicznościach, za które sprzedawca nie ponosi winy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami reklamacji podlegają wyłącznie wady fabryczne wyrobu, a nie usterki nabyte w toku długiego okresu eksploatacji. Uszkodzenie zostało stwierdzone po dłuższym okresie użytkowania, a zatem brak podstaw aby domniemywać, że usterka tkwiła w towarze w dniu wydania.


proszę o pomoc czy mogę i w jaki sposób odwołać się od wydanej opinii rzeczoznawcy

z poważaniem

marta

Odpowiedź Izby:
Uprzejmie informujemy, iż rzeczoznawca nie jest stroną w sprawie. Jego rola polega na wydaniu opinii technicznej, którą sprzedawca może, ale wcale nie musi uwzględnić w postępowaniu reklamacyjnym. Ostateczną decyzję o uznaniu bądź odrzuceniu reklamacji podejmuje zawsze sprzedawca. Zgodnie z powyższym, jeśli klient nie jest zadowolony ze sposobu rozstrzygnięcia reklamacji, może zasięgnąć opinii u innego rzeczoznawcy lub też wystąpić na drogę postępowania sądowego przeciwko sprzedawcy.
Krzysztof2016-04-25
Temat: Farbujące buty
Pytanie: Witam, jakiś czas temu kupiłem buty w firmie odzieżowej na literę D. Otóż buty te, wykonane ze skóry, farbują. Problem nie jest jednak typowy, gdyż buty są brązowe, natomiast farbowały mi skarpetki na pięcie na niebiesko. Po wstępnej analizie budowy buta, zorientowałem się, że nie farbuje skóra, ale wewnątrz, na pięcie, znajduje się kawałek niebieskiego, sztywnego materiału, który wystarczy lekko potrzeć żeby został ślad. Plamy ze skarpet nie znikają nawet po wielokrotnym praniu. Czy buty te kwalifikują się do reklamacji?
Odpowiedź Izby:

Każde obuwie wykonane ze skór barwionych na wskroś potencjalnie może farbować i jest to w dużej mierze uzależnione od czynników fizjologicznych danego użytkownika obuwia. Najbardziej podatne na farbowanie są skóry barwione na czarno, brąz, bordo i granat.

Skóry przeznaczone na produkcję obuwia w procesie garbowania zostają wyposażone w specjalne składniki, które teoretycznie powinny eliminować zjawisko farbowania. Każdy człowiek wydziela jednak swój indywidualny pot i to od od jego składu i natężenia będzie zależeć, czy te środki okażą się na tyle skuteczne, by wspomniany proces "przyhamować".

Klient może zlecić wykonanie specjalistycznego badania obuwia w warunkach laboratoryjnych i przy użyciu specjalnych odczynników, których skład zbliżony jest do ludzkiego potu. Musimy jednak uprzedzić, iż badanie takie jest dosyć kosztowne i trzeba być przygotowanym, iż jego wynik może (choć nie musi) mieścić się w dopuszczalnych granicach.

W celu zlecenia badania można zgłosić się do Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi (Laboratorium Obuwia tel. 42 25 36 135/134) lub do Instytutu Przemysłu Skórzanego - Oddział w Krakowie (tel. 12 266 65 22 w. 262).

Justyna Wiśniewska 2016-04-22
Temat: buty dziecięce Emel
Pytanie: Witam miesiąc temu kupiłam córce skórzane trzewiki do nauki chodzenia firmy emel. Sprzedawca mówił że to skóra lita. Po tygodniu użytkowania przez córeczkę buty na czubkach zabrudzily się na czarno informowano mnie w sklepie ze mam je czyścić woda i szmatką wilgotną niestety nic nie pomaga a buty brudzily się nawet po przejściu po płytkach w galerii handlowej i wyglądały za przeproszeniem jak ze śmietnika.. Nie wspominając o krótkim jednorazowym przejściu na dworze po chodniku.. mało tego farbuja od środka po założeniu spodni na wierzch dałam do reklamacji nie uznali.. estetyka butow jest koszmarna gdybym wiedziała ze tak będą wyglądać po tygodniu użytkowania nigdy bym nie kupiła butow do nauki chodzenia tzw raczki za 160 zl. Czy mogę jeszcze coś zadziałać i sprzedawcy?
Odpowiedź Izby:
Prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Paulina Dziubałtowska 2016-04-20
Temat: kurtka skórzana
Pytanie: witam
29.02.16 zakupiłam kurtkę skórzana. Po 3 założeniach kurtki zauważyłam bardzo widoczne wytarcie skóry na jednym rękawie od wewnętrznej strony (dokładnie na szwie), i drugie trochę mniej widoczne tuż obok ( takie wycierające się kółko)tego drugiego wytarcia ekspedientka twierdziła, iż nie widzi. 03.04.16 oddałam kurtkę do reklamacji. Oczywiście reklamacja została oddalona z powodu cyt. "naturalnego przecierania się skóry w miejscu zszycia skóry" . Moje pytanie jest następujące czy kurtka skórzana po tak krótkim czasie użytkowania może się wycierać?? I czy powinnam dostać jakieś pismo od producenta potwierdzające to, że ta kurtka została do niego wysłana bo podobno byli z nią aż we Włoszech
Odpowiedź Izby:
Sugerujemy skonsultować tę kwestię z rzeczoznawcą w specjalności garbarstwo. Ustawa mówi wyraźnie, że to sprzedawca rozpatruje reklamację, tak więc nie ma on obowiązku przekładać klientowi potwierdzeń uzyskanych od producenta.
Edyta Gąsiorowska2016-04-10
Temat: farbujące buty po pierwszym dniu noszenia
Pytanie: Czy moge oddać do reklamacji buty nalozone jeden raz na nogi po pierwszym dniu zakupu?,problem tkwi iz farbują piety w pantoflach.
Odpowiedź Izby:

Każde obuwie wykonane ze skór barwionych na wskroś potencjalnie może farbować i jest to w dużej mierze uzależnione od czynników fizjologicznych danego użytkownika obuwia. Najbardziej podatne na farbowanie są skóry barwione na czarno, brąz, bordo i granat.

Skóry przeznaczone na produkcję obuwia w procesie garbowania zostają wyposażone w specjalne składniki, które teoretycznie powinny eliminować zjawisko farbowania. Każdy człowiek wydziela jednak swój indywidualny pot i to od od jego składu i natężenia będzie zależeć, czy te środki okażą się na tyle skuteczne, by wspomniany proces "przyhamować".

Klient może zlecić wykonanie specjalistycznego badania obuwia w warunkach laboratoryjnych i przy użyciu specjalnych odczynników, których skład zbliżony jest do ludzkiego potu. Musimy jednak uprzedzić, iż badanie takie jest dosyć kosztowne i trzeba być przygotowanym, iż jego wynik może (choć nie musi) mieścić się w dopuszczalnych granicach.

W celu zlecenia badania można zgłosić się do Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi (Laboratorium Obuwia tel. 42 25 36 135/134) lub do Instytutu Przemysłu Skórzanego - Oddział w Krakowie (tel. 12 266 65 22 w. 262).

Barbara Rachwal2016-04-09
Temat: naprawa buta adidas
Pytanie: Kupiłam córce buty adidas,po czterech miesiacach na czubku buta odeszła siateczka sprzedawca nie uznał reklamacji,jednak dokonal naprawy grzecznosciowej wszywajac w srodek buta łate która uwiera palec,naprawa została dokonana innym odcieniem nici czy sprzedawca moze ot tak sobie wszyc late od srodka buta i co teraz z tym zrobic.
Odpowiedź Izby:
Obuwie nie zostało doprowadzone do pierwotnego stanu, naprawa została wykonana wadliwie, a wprowadzone zmiany nie zostały uzgodnione z klientem.W tej sytuacji sprzedawca powinien przychylić się do żądań klienta.
Ewelina2016-04-07
Temat: dwie sprzeczne opinie rzeczoznawców
Pytanie: Zareklamowałam obuwie damskie. Sprzedawca odrzucił reklamację powołując sie na opinię rzeczoznawcy. Nie zgodziłam się z tym i dałam buty do innego rzeczoznawcy, który wydał inna opinię. Jednak sprzedawca w dalszym ciągu podtrzymuje swoje stanowisko i nie uznaje dostarczonej przeze mnie opinii od "mojego" rzeczoznawcy. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
Odpowiedź Izby:
Proszę wystąpić na drogę postępowania sądowego.
Angelika Zielińska2016-04-04
Temat: Zbyt cienka szpilka - zdarte obcasy
Pytanie: Witam , zakupiłam kilka dni temu szpilki na wesele.
Obuwie założone było jednego dnia przez kilka godzin. Obcasy w obuwiu uległy zdarciu poprzez zbyt cienką szpilkę. Obcasy wbijały się między posadzkę przed lokalem - miałam jako jedyna taki problem Czy mogę coś takiego zareklamować?
Odpowiedź Izby:
Z pewnością obuwie na cienkiej szpilce nie nadaje się do noszenia na nierównej posadzce z wgłębieniami. Klient decydując się na zakup określonego rodzaju obuwia powinien przewidzieć, w jakich warunkach będzie ono użytkowane. Niemniej jednak zawsze przysługuje Pani prawo do zgłoszenia reklamacji.
Paulina Switała2016-04-04
Temat: Spocone stopy
Pytanie: Witam,
Kilka dni temu kupiłam dla mojej 15 miesięcznej córki buciki firmy JAMET. Pani sprzedająca zapewniała mnie,że buty są wykonane z naturalnej skóry i są bardzo dobre dla tak małego dziecka.Jak to ładnie ujęła "ja nie sprzedaję żadnej Chińszczyzny tylko buciki skórzane Polskich producentów" wkładka profilowana skórzana. Stopy nie miały się w nich pocić. Niestety wczoraj pierwszy raz założyłam małej buciki, kiedy je zdjęłam miała bardzo spocone stopy. Dziś drugi raz założyłam małej buciki byłyśmy na godzinowym spacerku po powrocie do domu i zdjęciu bucików córka znów miała spocone stopy po godzinie użytkowania bucików. Proszę o informacje czy mogę złożyć reklamację na te buciki, powód pocące się stopy dziecka. Buciki kosztowały mnie 137 zł.czyli mało nie kosztowały. Chciałam zapewnić dziecku komfort w dobrych bucikach i prawidłowy rozwój jej stópek.Może wybrać się do tego sklepu z córką w tych bucikach, aby Pani sprzedająca sama się przekonała, że stopy są spocone? Czy jest szansa na uznanie takiej reklamacji? Proszę o jakieś wskazówki.
Odpowiedź Izby:
Przyczyny nadmiernego pocenia się stóp u dziecka należałoby upatrywać bardziej w nieodpowiednim doborze bucików niż w wadliwości butów wykonanych ze skóry. Trudno ocenić, czy założenie nowych bucików zapewniło dziecku odpowiedni komfort cieplny. Obuwie mogło być źle dobrane termicznie lub zbyt mocno zasznurowane. Problem ten należałoby jednak skonsultować z pediatrą lub ortopedą dziecięcym.
Martyna2016-03-23
Temat: odwolania
Pytanie: Witam,
skladalam reklamacje butow zostala odrzucona, napisalam odwolanie, ktore rowniez zostalo odrzucone. Czy moge jeszcze pisac odwolanie od tego?
Odpowiedź Izby:
Ponieważ w ustawie nie ma zapisu o możliwości złożenia odwołania, będzie to traktowane przez sklep jako pismo. Nie istnieją przepisy, które regulowałyby, ile takich pism może wpłynąć.
Beata Szymka2016-03-22
Temat: "pognieicona" skóra
Pytanie: Witam serdecznie. Zakupiłam tydzień temu nowe sztyblety marki Tamaris. Buty mają taki krój, ze zszywane są z kawałków skóry. Niektóre z tych kawałków już po tygodniu używania bardzo się pogniotły, połamały. Skóra wygląda, jak pognieciony papier. Brzydko i nieestetycznie. Jakby buty miały ponad rok. Kosztowały bardzo dużo. Czy jest to wada wyprawienia skóry?
Odpowiedź Izby:
Na podstawie przedstawionego opisu możemy przypuszczać, że niekoniecznie jest to wada. Jedną z właściwości skóry jest to, że może nie zachowywać jednolitej struktury na swojej powierzchni. Kwestię tę powinien jednak rozstrzygnąć rzeczoznawca.
Jolanta Mikołajczewska2016-03-20
Temat: skrzypienie skórzanego buta
Pytanie: Zakupiłam botki skórzane w CCC.Po jakimś czasie zauważyłam,że jeden z nich strasznie skrzypi.Osiedlowy szewc powiedział,że to wada cholewki i może naprawić.Oddałam buty do reklamacji.Dostałam odpowiedz odmowną.Dlaczego?Firma CCC nie naprawia butów?
Odpowiedź Izby:
Skrzypienie obuwia przypuszczalnie może być wywołane niedoklejeniem podpodeszwy, ale nie da się tego ocenić na odległość. W powyższej sprawie radzimy zatem zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Paula Min2016-03-15
Temat: odwolanie
Pytanie: Witam,
ile czasu ma sklep na rozpatrzenie odwołania od reklamacji?
Odpowiedź Izby:
Niestety ustawa tego nie precyzuje. Zwyczajowo przyjęło się, że niektóre sklepy traktują takie odwołanie jak pismo, więc zgodnie z KPA byłoby 30 dni na udzielenie odpowiedzi, ale tylko sąd może rozstrzygnąć, czy jest to właściwa interpretacja.
Magda2016-03-06
Temat: Odrzucona reklamacja obuwia
Pytanie: Witam, moja mama kupiła 30.11.2014 r obuwie zimowe ze skóry licowej w sklepie CCC. W lutym 2016 r zauważyła iż pęknięciu uległa lico(pięta) w lewym bucie i złożyła reklamację. W marcu 2016 r wydano decyzję o odmowie uznania reklamacji ponieważ stwierdzono,że niezgodność towaru nastąpiła 15 miesięcy od zakupu,wiec domniema się,że nie istniała w chwili zakupu oraz powstała wada nastąpiła z winy klienta i niewłaściwego użytkowania i sprzedawca nie może ponosić odpowiedzialności za tego typu uszkodzenia. Czy w takiej sytuacji sklep słusznie odmówił naprawy obuwia?
Odpowiedź Izby:
W powyższej sprawie radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Urszula2016-02-25
Temat: Problem z reklamacja
Pytanie: Witam.
Kupiłam przez internet kozaki skórzane w listopadzie 2014r. Użytkowalam je kilka razy wiec są bardzo zadbane. W lutym 2016 zauważyłam że skóra na cholewce jednego buta zaczęła pękać. Zadzwoniłam do sprzedawcy informując o zaistniałej sytuacji i powiedziałam, że chce złożyć reklamacje. Odpowiedziano mi, że na wady producenta jest tylko rok czasu wiec jest już po terminie reklamacyjnym. Czy to jest zgodne z prawem skoro mam 2 lata na reklamacje?
Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:
Została Pani wprowadzona w błąd. Klientowi przysługuje zawsze 2 lata rękojmi - ten zapis był w mocy także przed nowelizacją ustawy. Przed 25 grudnia 2014r. roczna rękojmia obowiązywała tylko i wyłącznie pomiędzy podmiotami gospodarczymi tzn. pomiędzy producentem a sklepem. Natomiast pomiędzy sprzedawcą (sklepem) a klientem zawsze obowiązywał i obowiązuje 2-letni okres rękojmi. Pozdrawiamy!
Mateusz Waszkiewicz2016-02-21
Temat: Adidasy pękły na wysokości małego palca
Pytanie: Dzień dobry.
Ok rok temu kupiłem sobie adidasy zx 750, wszystko było ok , bardzo wygodne byłem zadowolony . Ostatnio zauważyłem ze pojawiły się dziury na wysokości małego palca na zgięciu w miejscu połączenia zamszu z siateczkowym materiałem . Zgłosiłem reklamację na którą odpowiedziano mi ze jest oddalona ze względu na niewłaściwe użytkowanie tj. wsuwanie i wysuwanie bez rozsznurowywania i noszenie luźno zasznurowanych butów ( to albo zasznurowane albo luźne :) ) rozumiem ze nawet jakby to było prawda to wytarcia głównie powstaną na zapiętku a nie na zgięciu butów. Czy mam możliwość odwołania się od takiej decyzji i czy może to przynieść zmiany decyzji reklamacji. Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedź Izby:
Trudno to ocenić na odległość. Proszę zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Agnieszka Wesołowska2016-02-18
Temat: CCC
Pytanie: Oddałam byty na gwarancję, ponieważ po miesiącu żytkowania, przetargał się materiał wewnątrz buta (na języku)m odpadła sprzączka do wiązania sznurówek i odkleiła się ozdoba wykańczająca podeszwę buta z jednej strony a drugiej urwal się jej kawałek ok (0,5cm). prosiłam o zwrot pieniedzy lub wymiane. Buty naprawiono, ale nie zrobiono nic z roztarganym materiałem oraz urwaną ozdobą. Ponownie odwołałam się i napisałam, że buty nie wyglądają schludnie, gdy mają roztargany język (który się wywija na wierzch) i nie maja ozdoby 0,5cm. Uznano, że reklamacja jest niezasadna. Co mogę zrobić?
Odpowiedź Izby:
Radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Agnieszka P.2016-02-17
Temat: Reklamacja obuwia
Pytanie: Dzień dobry,

Zakupiłam buty, które w sklepie wydawały się być wygodne. W zasadzie uważam, że profil podeszwy jest dobry, itp., mają jednak pewną wadę - jeden but niesamowicie mocno gniecie mnie ok. 3 cm nad piętą(z prawej strony). Problem został zauważony dopiero po paru godzinach chodzenia w butach, ponieważ początkowe gniecenie nie jest w ogóle bolesne. Stopa w bucie nie ma ani nadmiernego luzu (nie przesuwa się góra-dół), ani nie ma zbyt ciasno. Nie tworzy się rana ani pęcherze, skóra w tym miejscu robi się zaczerwieniona, tkliwa i boli pod naciskiem. Z tego też powodu nie jestem w stanie chodzić w żadnych innych butach, bo wszystkie urażają to miejsce (a normalnie nigdy krzywdy mi nie robią te buty).
Po ustaniu dolegliwości próbowałam okiełznać buty jeszcze kilka razy: z krążkami żelowymi przyklejanymi w okolicy zapiętka buta, z przyklejanymi zapiętkami, z grubą wkładką pod samą piętą - nic z tego nie pomaga, but dalej uraża stopę. W przypadku podpiętka, jako że stopa jest wyżej, urażane było miejsce nad piętą znajdujące się niżej, niż wcześniej urażane. Z tego też wnioskuję, że wadliwa jest konstrukcja zapiętka buta - próbowałam na dotyk porównać utwardzanie wokół pięt i wydaje mi się, że wyczuwam lekką wypukłość w rejonie, który drażni stopę. Pytanie brzmi - jak reklamować tego typu wadę, aby nie odrzucono reklamacji z argumentem, że wygoda obuwia nie podlega reklamacji?
Są to jedyne buty, które uciskają w taki sposób, w żadnych innych butach nigdy takiego problemu nie miałam, stąd też zakładam, że to nie problem w moich stopach, tylko w bucie.
Odpowiedź Izby:
W powyższej sprawie radzimy skorzystać z opinii rzeczoznawcy.
Irena Basarab2016-02-11
Temat: spleśniałe nowe buty
Pytanie: witam,
zostały zakupione skórzane zimowe buty. przy zakupie wyglądały dobrze, a że zima jeszcze się nie pojawiła, więc trafiły na półkę. po jakimś czasie, gdy wyjęłam je z pudełka, były całe pokryte pleśnią. Zaznaczę, że pomieszczenie jest ogrzewane. Próbowałam oddać do reklamacji, ale mnie zbyto. Moje pytanie dotyczy kwestii reklamacji... Buty nie były noszone, zamoczone, pomieszczenie było ogrzewane. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?
z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź Izby:
Radzimy solidnie wysuszyć obuwie (nie na grzejniku, tylko koło grzejnika), następnie wyszczotkować na sucho i porządnie zakonserwować - w zależności od gatunku skóry - kremami lub tłuszczami przeznaczonymi do obuwia zimowego. Pomieszczenie mogło być ogrzewane lecz wilgotne, stąd pojawienie się pleśni.
Reklamacja w tym wypadku wydaje się być nieuzasadniona, gdyż sprzedawca nie ma wpływu na warunki przechowywania obuwia.
Marta2016-02-09
Temat: Buty sportowe adidas
Pytanie: Witam,czy jest na ponizsza sprawe jakis paragraf.?Z gory serdecznie dziekuje za odpowiedź.
P.s. napewno skorzystam z Panstwa rady i bede uparcie twierdzila ze to na sprzedawcy ciazy wada produkcyjna a nue na mnie.Dzisiaj juz otrzymalam .06.02.2016 zlozylam reklamacje ze to wada produkcyjna obuwia oraz jest tam zapisane,iz buty byly uzywane podczas opadow.Co moglo spowodowac popekanie skory.To teraz sie zastanawiam do czego sluza buty trekkingowe.

Temat: Buty sportowe adidas
Pytanie: Witam,kupilam buty trekkingowe firmy adidas.Zakupione 18.10.2015.Pierwszy raz zalozonw w grudniu i noszone sporadycznie.W dniu dzisiejszym okazalo sie ze prawy but ma pekniecia materialu skorzanego nad guma podeszy.Bylam oddac je na reklamacje.Pani w sklepie zdziwiona ze buty wygladaja jak nowe a jednak sie porwaly.Uswiadomila mnie ze jesli to wada produkcji to oddadza mi buty i ich rola sie konczy.Co moge zrobic i co nalezy do sprzedawcy obuwia.Czy faktycznie sprzedawca nie idpowiada za wade produkcyjna obuwia?Wada wykryta w krotkim okresie niecale 4 m-ce od zakupu.
Odpowiedź Izby:
Została Pani wprowadzona w błąd. Sprzedawca odpowiada za każdą uzasadnioną wadę produkcyjną.
Odpowiedź Izby:
Obowiązki przedsiębiorcy precyzuje ustawa z dnia 24 czerwca 2014 r. o prawach konsumenta, która weszła w życie w dniu 25 grudnia 2014 r.
W opisywanej sprawie sugerujemy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Katarzyna K.2016-02-09
Temat: Pękająca skóra butów
Pytanie: Pod koniec grudnia kupiłam kozaki firmy Prima Moda. Po raz pierwszy założyłam, że w zeszłym tygodniu. Założyłam je jeden raz po którym zauważyłam, że na jednym bucie skóra zaczęła pękać - w miejscu gdzie złapałam za cholewkę w celu ich założenia oraz nad napiętką. Buty oddałam do reklamacji ale stwierdzono, że to moja wina. Mnie się wydaję, że winna jest jakość lub przygotowanie skóry przez producenta a przecież w momencie zakupu nie mogłam wiedzieć że butów nawet nie można założyć bo zaraz popękają. Czy sprzedawca powinien mi uznać reklamację?
Odpowiedź Izby:
W tej sprawie radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Ania2016-02-08
Temat: przyczyny pęknięcia cholewki
Pytanie: Dzień dobry, chciałam spytać jakie są najczęstsze przyczyny pęknięcia cholewy w obuwiu skórzanym(nabukowym)? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź Izby:
Jest to bardzo złożone zagadnienie. Prościej byłoby się odnieść do konkretnego przypadku.
Marta2016-02-06
Temat: Buty sportowe adidas
Pytanie: Witam,kupilam buty trekkingowe firmy adidas.Zakupione 18.10.2015.Pierwszy raz zalozonw w grudniu i noszone sporadycznie.W dniu dzisiejszym okazalo sie ze prawy but ma pekniecia materialu skorzanego nad guma podeszy.Bylam oddac je na reklamacje.Pani w sklepie zdziwiona ze buty wygladaja jak nowe a jednak sie porwaly.Uswiadomila mnie ze jesli to wada produkcji to oddadza mi buty i ich rola sie konczy.Co moge zrobic i co nalezy do sprzedawcy obuwia.Czy faktycznie sprzedawca nie idpowiada za wade produkcyjna obuwia?Wada wykryta w krotkim okresie niecale 4 m-ce od zakupu.
Odpowiedź Izby:
Została Pani wprowadzona w błąd. Sprzedawca odpowiada za każdą uzasadnioną wadę produkcyjną.
Aldona szymczak2016-02-02
Temat: polskie normy klasyfikacji obuwia -gatunki
Pytanie: Dzień dobry,
proszę o podanie gdzie mogę znaleść przepisy dotyczące klasyfikacji gatunkowej butów
Odpowiedź Izby:
Sugerujemy skierować zapytanie do Instytutu Przemysłu Skórzanego Oddział w Krakowie, który organizuje szkolenia poświęcone tego rodzaju zagadnieniom.
Monika Skałbana2016-01-16
Temat: zahaczenia na cholewkach PRIMAMODA
Pytanie: Firma umieściła ozdobę będącą znakiem firmowym na obu cholewkach. W wyniku chodzenia i siadania z nogą założona na nogę, powstały widoczne zahaczenia I uszkodzenia skóry na cholewkach. Czy można reklamować Z rękojmi jako wada sprzedawcy? Primamoda twierdzi że jest to wina użytkownika. Byty są skórzane i były bardzo drogie.
Odpowiedź Izby:
Przychylamy się do opinii sprzedawcy.
Beata Korban2016-01-16
Temat: buty zamszowe farbuja
Pytanie: kupiłam czarne zamszowe kozaki,niestety farbuja od zewnątrz, podczas zakładania zabrudziłam dłonie. Czy jest jakis sposób?
Odpowiedź Izby:
Obuwie wykonane ze skóry zamszowej ma prawo farbować po zewnętrznej stronie - taka jest właściwość skóry naturalnej. Nie farbują jedynie sztuczne zamsze.
Janina Kowalska2016-01-15
Temat: Nieprzyjemny zapach obuwia skórzanego
Pytanie: Czy istnieje taka możliwość, aby obuwie, które wykonane jest ze skóry (jak deklaruje sprzedawca/producent)miało bardzo przykry zapach. Przypomina on znany chyba prawie wszystkim zapach środka na bazie chloru czyli domestosa. Podeszwa jest wykonana co prawda z tworzywa, ale ta część buta nie ma tego charakterystycznego zapachu. Ten intensywny "zapach" pochodzi wyraźnie od "skórzanej" cholewki klapka.
Odpowiedź Izby:
Ten charakterystyczny zapach jest typowy dla obuwia produkowanego w Chinach - bez względu na użyte do jego produkcji materiały. Taka jest specyfika stosowanych tam klejów.
Kamila Zimnicka2015-12-21
Temat: Reklamacja butów
Pytanie: Witam,
Zakupiłam buty skórzane, sportowe firmy BADURA.
Dwa miesiące od zakupu zaczely odklejac się czubki oraz podeszwy po bokach w okolicach śródstopia zarówno o po wew i zew stronie obuwia.
Buty oddalam do reklamacji zostały podklejone.
Niestety po kolejnych dwóch miesiącach ponownie zaczęły się odklejac czubki i podeszwa w tych samych miejscach.
Ponieważ zażądałam zwrotu gotówki reklamacja została odrzucona.
Uzasadnienie: mikroodklejenia nie wpływają na walory estetyczne i użytkowe obuwia.

Wg mnie nie jest to do zaakceptowania.
Przecież obuwie odklejone, szczególnie na czubkach nie wygląda estetycznie. Czy mam rację i podstawy do tego żeby uzyskać zwrot gotówki?
Odpowiedź Izby:
W powyższej sprawie radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Karolina Dziedzic2015-12-21
Temat: Odbarwienie skóry.
Pytanie: Witam. Przy ubieraniu obuwia opryskałam je wodą i miejscowo zostały na jasnej skórze kropki po wodzie. Mimo czyszczenia ich wodą nie chcą zejść. Czy jest to wada reklamacyjna czy moja nieuwaga i nieprawidłowe użytkowanie - faktem jest, że butów nie zabezpieczyłam przez wilgocią, a model nie jest wodoodporny? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Odpowiedź Izby:
W powyższej sprawie radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Waldek2015-12-12
Temat: Prawidła zmieniły rozmiar buta i kształt noska
Pytanie: Witam,
Zakupiłem na początku czerwca skórzane buty i sprzedawca polecił mi do nich prawidła. Biorąc pod uwagę jego kompetencje skorzystałem z tej oferty ponieważ nie chciałem żeby buty szybko się zniszczyły/pomarszczyły ponieważ były drogie. Buty włożyłem 2 razy- ostatni raz 1 sierpnia i od tamtej pory stały zainpregnowane i wypchane prawidłami. Dzisiaj tj 12.12.15r zalozylem buty na nogi i ku mojemu zdziwieniu zmienił się kształt noska oraz but zrobił się trochę dłuższy. Noski w butach są teraz bardziej wypukłe/wypchane i czuję więcej luzu przed palcami. Jestem przekonany że jest to wina źle dobranych/poleconych przez sprzedawcę prawideł. Czy w związku z tym mogę ubiegać sie o reklamację?
Odpowiedź Izby:
Nie jest możliwe, by obuwie zmieniło swoją długość. Radzimy skorzystać z porady rzeczoznawcy.
Mariusz K2015-12-09
Temat: skóra na jednym bucie żle wygląda
Pytanie: Kupiłem buty (skórzane) jakiś miesiąc temu. Wyszedłem w nich 3 razy prawy but jest bez zastrzeżeń a lewy tak jak by skóra na bucie podeszła powietrzem, struktura skóry buta wygląda jak dno wyschniętego jeziora, a na początku tak nie było. Jest to widoczne nawet z odległości 2m.Czy to wada produktu ? Czy reklamacja powinna być bezwzględnie zaakceptowana, bo sprzedawca twierdzi że tak się może dziać , albo buty były przemoczone. Więc dlaczego oby dwa nie wyglądają identycznie.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/550313b1a26f598a - zdjęcie lewego buta
http://www.fotosik.pl/zdjecie/5767a983b8963b7d - zdjęcie prawego
Odpowiedź Izby:
W powyższej sprawie radzimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Wioletta Soszyńska2015-12-07
Temat: Farbowanie wnętrza buta
Pytanie: Dzień dobry,
kupiłam obuwie dziecięce w CCC firmy Lasocki. Niestety, po pierwszym użyciu okazało się, że wnętrze bucików strasznie farbuje (na czarno). Chciałam je reklamować, ale odpowiedź sklepu dotycząca uznania reklamacji w tej sprawie jest negatywna. Czy mam szansę na odwołanie od tej decyzji?
Odpowiedź Izby:

Każde obuwie wykonane ze skór barwionych na wskroś potencjalnie może farbować i jest to w dużej mierze uzależnione od czynników fizjologicznych danego użytkownika obuwia. Najbardziej podatne na farbowanie są skóry barwione na czarno, brąz, bordo i granat.

Skóry przeznaczone na produkcję obuwia w procesie garbowania zostają wyposażone w specjalne składniki, które teoretycznie powinny eliminować zjawisko farbowania. Każdy człowiek wydziela jednak swój indywidualny pot i to od od jego składu i natężenia będzie zależeć, czy te środki okażą się na tyle skuteczne, by wspomniany proces "przyhamować".

Klient może zlecić wykonanie specjalistycznego badania obuwia w warunkach laboratoryjnych i przy użyciu specjalnych odczynników, których skład zbliżony jest do ludzkiego potu. Musimy jednak uprzedzić, iż badanie takie jest dosyć kosztowne i trzeba być przygotowanym, iż jego wynik może (choć nie musi) mieścić się w dopuszczalnych granicach.

W celu zlecenia badania można zgłosić się do Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi (Laboratorium Obuwia tel. 42 25 36 135/134) lub do Instytutu Przemysłu Skórzanego - Oddział w Krakowie (tel. 12 266 65 22 w. 262).

Ewelina Michałowska 2015-12-04
Temat: Plamy na obuwiu
Pytanie: Kupiłam buty dziecku firmy Lasocki w CCC, synkowi spocila się noga i ze strony zewnętrznej obuwia od podeszwy w górę porobily się plamy czy można to reklamować?
Odpowiedź Izby:
W powyższej sprawie prosimy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy, gdyż na odległość trudno jest stwierdzić, co było faktyczną przyczyną uszkodzenia.
Katarzyna Olszewska2015-12-01
Temat: jeden but ociera kostkę poprzez zgrubienie na szwie
Pytanie: Córka używała botki sznurowane 3 dni.Prawy but otarł stopę pod kostką do krwi, gdyż w tym miejscu na szwie występuje wewnątrz zgrubienie i but prawy różni się od lewego właśnie tym zgrubieniem.Nie jest to bardzo wyczuwalne, czuje się dopiero wtedy ,gdy dotyka się jednocześnie obu butów.Gdy córka przymierzyła w sklepie w dniu reklamacji inną parę tego modelu w tym samym rozmiarze, nie odczuła ucisku.Sprzedawca przyjmując reklamacje stwierdził,że tu chodzi o komfort użytkowania i to nie podlega reklamacji,ja jednak reklamację zgłosiłam.Czy taki przypadek może być rozpatrzony pozytywnie i można liczyć na wymianę obuwia?Jak dochodzić prawdy, gdy ja (a szczególnie córka podczas użytkowania obuwia)czuję owe zgrubienie na szwie, a przedstawiciel sklepu nie?
Odpowiedź Izby:
Jeśli dyskomfort użytkowania podyktowany jest różnicą grubości zastosowanych materiałów, bądź różnica w zgrubieniach pomiędzy butami wynika z różnicy grubości ścienienia brzegów cholewki, to jest to wada produkcyjna i powinna być usunięta. Oba buty tej samej pary powinny być identyczne. Radzimy zasięgnąć w tej sprawie opinii rzeczoznawcy.
Patrycja F.2015-11-25
Temat: buty LASOCKI
Pytanie: 17 listopada kupiłam mamie buty na urodziny w sklepie CCC marki LASOCKI. Buty wręczyłam w dniu urodzin, czyli dzisiaj, niestety okazało się, że jedna cholewka buta jest dłuższa o jakieś 2 cm od drugiej (jest to bardzo widoczne). Niestety minęło już 7 dni od zakupu więc nie mogę butów oddać, ale czy możliwe będzie skuteczne zareklamowanie obuwia?
Odpowiedź Izby:
Jeśli wystąpiły tak znaczne różnice w konstrukcji obuwia, należy je zgłosić sprzedawcy. Radzimy jednak wcześniej zasięgnąć opinii rzeczoznawcy - powinno to skrócić procedurę reklamacji.
Ania2015-11-12
Temat: Obuwie zafarbowalo po czyszczeniu
Pytanie: Wyczyscilam buty sportowe ( posiadaja siateczke materialowa) i zafarbowaly. Buty są biale, ale posiadają kolorowe elementy, podczas mycia obuwia mydlem i ciepla wodą, kolorowe elementy zafarbowały na biala czesc obuwia. Czy mozna reklamowac obuwie?Czy reklamacja zostanie uznana, czy jest to moje nieodpowiednie czyszczenie.
Odpowiedź Izby:
Sposób rozpatrzenia reklamacji złożonej przez klienta leży już w gestii sprzedawcy. Niemniej jednak elementy obuwia, czyszczone opisywaną metodą, miały prawo zafarbować. Tego rodzaju obuwia nie powinno się przemywać wodą z mydłem, co najwyżej można je przetrzeć wilgotną flanelką i dokładnie osuszyć.
Agnieszka2015-10-18
Temat: zniszczone buty skórzane
Pytanie: 14 października 2015 roku zakupiłam skórzane buty w sklepie CCC o wartości 279, 99 zł. Pani, która sprzedawała mi te buty poleciła preparat (sama wyszła z propozycją), który jak twierdziła był preparatem specjalistycznym do tego rodzaju obuwia. Buty ubrałam 3 razy. Nie zostały przemoczone, ani nie uległy dużemu zabrudzeniu. Wyczyściłam buty zgodnie z instrukcją użycia preparatu. Po użyciu tego środka skóra bardzo ściemniała i obecnie kolor obuwia ma miejscami barwę od jasnego do ciemnego brązu. Skóra jest przebarwiona. Posiadam paragon z zakupu butów oraz preparatu do czyszczenia. Jaką mam szansę na wymianę obuwia lub zwrot pieniędzy?
Odpowiedź Izby:
O prawidłowości użycia preparatu przeznaczonego do konserwacji obuwia powinien wypowiedzieć się Rzeczoznawca.
Iza M. 2015-10-15
Temat: Reklamacja butów zniszczonych preparatem poleconym przez sprzedawc
Pytanie: Witam,
w marcu br w jednym z salonów CCC kupiłam buty skórzane( skóra nie błyszczaca lakierowana) typu botki. Przy zakupie Pani Sprzedawczyni uprzejmie pouczyła mnie na temat pielęgnacji konserwacji i czyszczenia tych oto butów polecając mi specjalny środek do nich który oczywiście kupiłam ponieważ buty kosztowały 250zl minus rabat który był tego dnia naliczany w danym sklepie więc wolałam kupić "specjalny środek właśnie do tych butów" nie ryzykując używania preparatów które juz posiadam . Buty wyszły mnie 200 zl a preparat do nich jest uwzględniony na jednym paragonie. Niestety buty po 3 krotnym uzyciu preparatu wyglądają staro po prostu zostały zniszczone kolor dotychczas jeansowy zrobił sie "zakurzony"wyblakł ....buty pomimo rzadkiego uzytkowania wyglądają na stare i zniszczone. Pytałam innego sprzedawce w sklepie z różnymi butami skórzanymi(sprzedawca pracujący wiele lat w tym zawodzie mający na codzień styczność z butami skórzanymi) czy zna jakiś srodek do tych butów żeby mi coś doradził. Spytał co się z nimi stało. Pokazałam buty wytłumaczyłam jak zostałam pouczona a propo pielęgnacji i wszstko sie zgadzało dopóki nie powiedziałam o preparacie poleconym przez sprzedawce. Pan nawet nie sprawdzał jakiej firmy jest dany preparat tylko od razu powiedział ze butów tego typu nie czyści sie takimi preparatami bo niszczą sie....i tu problem taki ze Pani polecając mi dany preparat albo nie jest przeszkolona w danym temacie albo na siłe musi wciskać preparaty firmy ktorej produkty mają dostępne w salonie. A ja tak czy tak zniszczyłąm buty "pielegnując je w odpowiedni sposób" . moje pytanie jest takie jak rozpatrzona powinna byc taka reklamacja ponieważ buty zakpuione były przeze mnie w miejscowosci oddalonej od mojego miejsca zamieszkania o jakies 50 km . Salon CCC najblizszy jest oddalony o 20 km ale podobno jesli chodzi o tą sieciówkę tego typuu sprawy lepiej załatwiać w salonie w którym dokonano zakupu tym bardziej ze nie kazdy salon ma te preparaty na stanie. I tu kolejne pytanie czy to prawda ze lepiej jechać tam czy nie ma to znaczenia.
Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:
To, czy preparat do konserwacji obuwia został użyty zgodnie z przeznaczeniem, może ocenić wyłącznie rzeczoznawca. Reklamację może Pani złożyć w dowolnym oddziale sklepu. Pozdrawiamy!
Agnieszka Adamowicz2015-10-07
Temat: Reklamacja obuwia z wysokim obcasem
Pytanie: Witam, zakupiłam buty na wysokim 10cm obcasie, zamszowe, kozaki tzw muszkieterki. Wybrałam się na zakupy i po 30 minutach chodzenia zauważyłam, że buty wykrzywiają mi się do strony zewnętrznej zmuszając mnie tym samym do ciągłego korygowania chodu. Po godzinie ból w kostkach stał się nie do zniesienia. Mierząc sukienkę traciłam co chwilę równowagę, by jej nie tracić podczas chodu musiałam chodzić na przygiętych kolanach. Doszłam do najbliższego sklepu, gdzie kupiłam zwykłe baleriny, dalsze użytkowanie kozaków było nie do zniesienia. Nie są to moje pierwsze kozaki na obcasie (najwyższe mam 13cm) i nigdy nie miałam takich kłopotów. Nie mam pojęcia co napisać w reklamacji, buty kosztowały 200zł. Obawiam się, że to wada nie tylko obcasa, ale i całej konstrukcji buta. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Odpowiedź Izby:
Przypuszczalnie może to być wada materiałowa i konstrukcyjna. W tej sytuacji radzimy zasięgnąć opinii Rzeczoznawcy. Również pozdrawiamy.
Marcin D.2015-10-06
Temat: Farbujące obuwie
Pytanie: Witam serdecznie,

Mam pytanie które dręczyło już kilka osób przede mną. Zdążyłem już przeczytać kilka z wcześniejszych Państwa odpowiedzi w podobnym temacie. Kiedy farbowanie obuwia można uznać za wadę? W związku z tym iż obuwie nie powinno farbować ani żadnej warstwy odzieży, ani skóry - w moim odczuciu będzie to wada niemal zawsze.

Postaram się jednak odnieść do swojej sytuacji, gdzie spełnionych zostało kilka warunków:
- obuwie silnie farbuje na kolor [granatowy] skarpetki oraz stopy,
- produkt był uprzednio odpowiednio zakonserwowany (impregnat odpowiedni do danego rodzaju materiału),
- wada została zauważona w krótkim okresie po zakupie (w moim przypadku na następny dzień po zakupie, zgłoszona sprzedawcy 4 dni po zakupie).

Według powyższych przesłanek jest to wada. Czy mam rację?

Dodatkowo, jak rozumiem każdy człowiek wydziela indywidualny pot. W dużym uproszczeniu więc buty w kontakcie ze stopą jednej osoby mogłyby farbować a w kontakcie ze stopą innej osoby już nie. Czy wykonanie badania na skali do zabarwień bieli przez rzeczoznawcę (nie mam na myśli badania laboratoryjnego w którymkolwiek wspomnianym przez Państwa instytucie) można więc uznać za wystarczające? W moim odczuciu rzeczoznawca nie jest w stanie zapewnić warunków odpowiadających właściwościom potu danego użytkownika a więc przeprowadzić takiego badania w sposób rzetelny. Czy mam rację i w tej kwestii?
Odpowiedź Izby:
Znaczące barwienie wnętrza obuwia jest wadą. Specjalistyczne badanie na odporność barwy na tarcie może wykonać wyłącznie laboratorium.
Magdalena Boczkowska2015-09-23
Temat: Baleriny Bartek
Pytanie: Temat:
Treść pytania:
Witam.
Kupiłam mojej siedmioletniej córce baleriny ze skóry, która pokryta była wypukłym wzorkiem, po dwukrotnym założeniu w kilku miejscach wzorek ze skóry zszedł. Złożyłam reklamacje i otrzymałam odpowiedź negatywną. Uzasadnienie, że jest to zewnętrzne uszkodzenie mechaniczne, które nie podlega reklamacji. Odwołałam się od tej decyzji, jednak i tu odpowiedź była negatywna. Uważam, że obuwie dziecięce za 189 zł powinno być trwalsze. Czy jest sens ponownie składać reklamację?
Odpowiedź Izby:
Trudno to ocenić na odległość. Obuwie powinien obejrzeć Rzeczoznawca.
Oksana2015-09-09
Temat: zerwany pasek
Pytanie: po 5 miesiącach użytkowania sandałów oderwał się pasek utrzymujący stopę, reklamcje uznano za bezzasadną. Co robić w takiej sytuacji?
Odpowiedź Izby:
Trudno to ocenić na odległość. Proszę zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Jan Kowalski2015-09-05
Temat: Reklamacja obuwia
Pytanie: Witam, składałem reklamację obuwia ponieważ but różni się odcieniem skóry oraz numer partii produkcyjnej. Rzeczoznawca również stwierdził że kolor się różni oraz partia ale reklamacja bezzasadna. Dodatkowo, wg. rzeczoznawcy źle jest pielęgnowane obuwie - pielęgnowałem tym co mi sprzedawca polecił co potwierdza rachunek (wszystkie przyrządy zostały zakupione). Nie znam się na obuwiu, a dodatkowo na żadnym bucie nie widzę żadnego oznaczenia z czego on jest. Mogę się tylko domyślać, a z tego co wiem producent ma za zadanie na stale tak oznaczyć obuwie aby było to trwałe i czytelne. Nic takiego nie ma. Co dalej?
Odpowiedź Izby:
Każde obuwie powinno mieć oznaczenie w postaci piktogramu, informujące o rodzaju materiału, z jakiego zostało wykonane.
W razie jakichkolwiek wątpliwości klient ma prawo zapytać o to przy zakupie.
Kwestii wadliwej pielęgnacji obuwia nie da się natomiast ocenić na odległość - może to stwierdzić jedynie rzeczoznawca.
W sprawach spornych klient może zasięgnąć opinii innego rzeczoznawcy.
Jarosław Jasiński2015-08-04
Temat: ustosunkowanie się do opinii rzeczoznawcy
Pytanie: Witam,
proszę o ustosunkowanie się do opinii rzeczoznawcy z Państwa listy. Sprawa dla mnie bardzo prosta.Mianowicie:
zareklamowałem buty sportowe z cholewką zamszową.
W jednym z butów doszło do przetarcia (pęknięcia skóry) 3 cm od czubka (nie istnieje możliwość kontaktu z powierzchnią np. chodnikiem).Buty objęte 24 miesięczną gwarancją. Sklep oddał byty do rzeczoznawcy i oto co jegomość napisał:
Metoda oceny
oględziny organoleptyczne na podstawie doświadczenia zawodowego i wiedzy technicznej w zakresie produkcji obuwia
Wynik oceny
Dokonano oględzin organoleptycznych zareklamowanego obuwia i stwierdzono, że w prawej części czubka od strony przyśrodkowej przy linii łączenia się z elementem spodowym doszło do rozerwania wierzchu cholewki w wyniku wytworzenia zwiększonego naprężenia.
Śą to uszkodzenia powstałe w okresie użytkowania obuwia przez konsumenta, które nie podlega zasadności reklamacji klientowskiej.

Proszę o opinię. Fakt bezsprzeczny że buty rozwaliły się przy użytkowaniu a nie leżeniu na półce w szafie.

Z poważaniem
Jarosław Jasiński
Odpowiedź Izby:
Polska Izba Przemysłu Skórzanego nie ustosunkowuje się do opinii rzeczoznawczych, gdyż każda opinia jest indywidualną oceną techniczną danego rzeczoznawcy. Ostateczną decyzję o uznaniu bądź odrzuceniu reklamacji podejmuje zawsze sprzedawca. Jeśli klient nie zgadza się ze sposobem rozpatrzenia reklamacji przez sprzedającego, może skorzystać z usług innego rzeczoznawcy.
Andrzej K2015-07-24
Temat: plywajace lico czyja to wina
Pytanie: Jestem cholewkarzem i moj szrwc stwierdzil ze jezeli w cholewkach znajdze plywajace lico obarczy mnie kosztami zakupu skory poniewaz jest to wina cholewkarz gdyzpowstala na skutek przegzania poczs przyklejania miedzypodszewki,nadmienie ze mamy taka miedzpodszewke ze jak jet tylko troche za gorace zelazko to sie zwija. Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:
Jak wykazały wielokrotnie badania główną przyczyną "pływania lica" po wklejeniu międzypodszewki nie jest temperatura, lecz gatunek skóry. Obowiązkiem szewca a nie cholewkarza jest zakup skóry o odpowiednich parametrach chyba, że to cholewkarz dokonuje zakupu skóry. Marszczenie skóry po wklejeniu międzypodszewki wynika z braku odpowiednich środków w skórze wpływających na spójność włókien. Zupełnie innym tematem jest używanie żelazka do prasowania, które w żaden sposób nie zapewnia właściwej temperatury wklejania. Każdy rodzaj międzypodszewki ma określoną temperaturę aktywacji kleju i tylko te temperatury gwarantują odpowiednią wytrzymałość międzypodszewki. Są międzypodszewki, które winny być wklejane w temp. 80 do 85 stopni Celsjusza, podobnie jak występują międzypodszewki, których optymalna temperatura wklejania wynosi 100 do 105 stopni Celsjusza.
Reasumując: marszczenie lica po wklejeniu międzypodszewki zależy przede wszystkim od użycia nieodpowiedniego gatunku skóry, natomiast temperatura ma wpływ na wytrzymałość połączenia międzypodszewki ze skórą.
Paweł O2015-07-15
Temat: Odklejanie się podeszwy
Pytanie: Czy odklejająca się podeszwa jest wadą istotną czy nieistotną? Proszę o podanie kilku przykładów istotnych wad obuwia.
Odpowiedź Izby:
Trudno jest precyzyjnie zdefiniować pojęcie wady istotnej.
Ogólnie przyjmuje się, że wadami nieistotnymi są to te wady, które można usunąć a wyrób lub przedmiot po naprawie zachowuje tę samą funkcjonalność, estetykę i własności jak przed powstaniem wady.
Wadami istotnymi będą natomiast te wady, których - ze względu na konstrukcję wyrobu lub sposób montażu - nie da się usunąć, lub koszty ich usunięcia przekraczają wartość wyrobu.
Zgodnie z powyższym miejscowe odklejenia i rozprucia należą do wad nieistotnych - naprawialnych, gdyż usunięcie ich (jeśli zostanie przeprowadzone w sposób prawidłowy) nie wpłynie na obniżenie walorów użytkowych obuwia i przywróci jego pełną funkcjonalność.
Basia M.2015-07-13
Temat: Nowe buty- pomarszczona skóra
Pytanie: Kilka dni temu zakupiłam balerinki SIMEN, śliczne jasne butki z mięciutkiej skórki, bardzo wygodne. Miałam je na nogach tylko jeden raz (zakup w piątek 10.07, na nogach w sobotni wieczór 11.07) po przyjściu do domu zauważyłam, że na jednym z nich skóra jest cała pomarszczona-same górki, but wygląda jakby był stary, na drugim jest to samo, tylko pomarszczenie jest drobniejsze. W związku z tym mam pytanie czy to taki rodzaj skóry, czy powinnam je reklamować, gdyż jest to wada? Dodam, że skóra strasznie śmierdzi jakimś chemicznym paskudztwem, jeszcze nigdy żadne z kupionych przeze mnie butów nie było tak czuć. Pozdrawiam.
Odpowiedź Izby:
Zasadniczą kwestią byłoby ustalenie, czy wspomniane buty zostały wykonane faktycznie z ?mięciutkiej skórki?, czy też z tworzywa skóropodobnego. W przypadku "mięciutkiej skórki" opisywane przez Panią procesy są naturalne. Aby uzyskać "mięciutką skórkę" musi być ona poddana zabiegowi wykończenia, polegającemu m.in. na rozluźnieniu włókien, co objawia się widocznymi pomarszczeniami podczas użytkowania. Dla tego gatunku skór jest to efekt zamierzony a nie wada, gdyż główną przesłanką jest uzyskanie skóry o odpowiednich właściwościach. W obuwiu wykonanym z tego typu surowca mogą występować różnice pomiędzy butami, gdyż skóra jako materiał naturalny może nie zachowywać jednakowej struktury na swojej powierzchni. To właśnie odróżnia skórę naturalną od materiału skóropodobnego.
Ella2015-06-18
Temat: odklejona wkladka
Pytanie: Witam 3 tygodnie temu zakupiłam sandały za bagatela 300 zl.w których odkleja sie wkładka czy to podlega reklamacji.
Odpowiedź Izby:
Trudno to stwierdzić na odległość. Radzimy jednak złożyć reklamację.
marzena krol2015-05-31
Temat: farbowanie stóp przez buty już po jednokrotnym założeniu
Pytanie: Po pierwszym założeniu sandałów wewnętrzna strona butów zafarbowała mi stopy i to tak że nawet mechaniczne zmywanie szczotką i pumeksem niestety nie zmyło do końca pięt. Nadmieniam, że buty nie przemokły mi a stopa nie była spocona.
Odpowiedź Izby:

Każde obuwie wykonane ze skór barwionych na wskroś potencjalnie może farbować i jest to w dużej mierze uzależnione od czynników fizjologicznych danego użytkownika obuwia. Najbardziej podatne na farbowanie są skóry barwione na czarno, brąz, bordo i granat.

Skóry przeznaczone na produkcję obuwia w procesie garbowania zostają wyposażone w specjalne składniki, które teoretycznie powinny eliminować zjawisko farbowania. Każdy człowiek wydziela jednak swój indywidualny pot i to od od jego składu i natężenia będzie zależeć, czy te środki okażą się na tyle skuteczne, by wspomniany proces "przyhamować".

Klient może zlecić wykonanie specjalistycznego badania obuwia w warunkach laboratoryjnych i przy użyciu specjalnych odczynników, których skład zbliżony jest do ludzkiego potu. Musimy jednak uprzedzić, iż badanie takie jest dosyć kosztowne i trzeba być przygotowanym, iż jego wynik może (choć nie musi) mieścić się w dopuszczalnych granicach.

W celu zlecenia badania można zgłosić się do Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi (Laboratorium Obuwia tel. 42 25 36 135/134) lub do Instytutu Przemysłu Skórzanego - Oddział w Krakowie (tel. 12 266 65 22 w. 262).

Justyna Nowak2015-05-26
Temat: obcas szpilka
Pytanie: witam, niedawno zakupiłam porządne obuwie skórzane na szpilce. wczoraj obcas złamał się wpół. jest obciągnięty skórką więc nie odpadł ale widać złamanie. zauważyłam też w drugim bucie, że szpilka rusza się w tym samy miejscu co pęknięta i prawdopodobnie za jakiś czas pękł by też drugi obcas. czy moja reklamacja powinna być uznana?
Odpowiedź Izby:
Aby stwierdzić, czy reklamacja powinna być uznana czy też oddalona, należy poznać przyczynę powstania tego uszkodzenia, a tego nie da się ustalić na podstawie opisu. Może to stwierdzić sprzedawca bądź rzeczoznawca. Radzimy niezwłocznie poinformować sprzedawcę o zaistniałym uszkodzeniu.
Joanna jablonska2015-05-14
Temat: Popekana skora w butach lacosty
Pytanie: 14 kwietnia 2015r. w sklepie symbiosis zakupilam tenisowki skorzane firmy lacosta, nosilam je moze dwa tygodnie i jak sie okazalo skora na nich ma dziwne pekniecia, skora albo i nie jest bardzo kiepska. W zgieciach w gornej czesci tez sa drobne pekniecia, doa mnie jakosc skory jest bardzo slaba a jak mocniej rozciagnie sie material ala skorzany powstaja wlasnie takie male uszkodzenia. Dla mnie to jakis szajs, skoro po dwoch tygodniach takie historie sie dzieja. Sklep mi odmowil reklamacji ale ja si nie moge z tym zgodzic bo jak moge im darowac buty za 330 zl . Nadmienie ze nie padalo i nie sa znoszone, nie pralam butow a mylam wilgotna szmatka. Moze na buty trzeba teraz nakladac chraniacze bo widze ze nie oplaca sie nawet tych drogich kupowac skoro juz nawet te po dwoch tygodniach staja sie szmelcem. Nie wiem co dalej mam z tym zrobic??Sprzedawczyni w chwili reklamacji sugerowala mi ze nie zabezpieczylam butow i to dlatego. Nie widze zwiazku skoro jakosc daje wiele do zyczenia, teraz wszystko wciskaja w sklepach to zabezpieczania butow, ale czy t ma zwiazek zwlaszcza ze dbalam o nie bardzo, a skora jak z papieru zwalszcza ta wierzchnia biala warstwa
Odpowiedź Izby:
W kwestii spornej radzimy zasięgnąć opinii innego Rzeczoznawcy lub skierować sprawę do sądu.
RW2015-04-21
Temat: Opinia rzeczoznawcy podczas odwołania
Pytanie: Po złożeniu reklamacji otrzymałem odmowną decyzję. Nie zgadzałem się z opinią rzeczoznawcy, więc złożyłem odwołanie. Odwołanie zostało również odrzucone, natomiast opinię wydał ponownie ten sam rzeczoznawca. Czy jest to postępowanie zgodne z zasadami? Przecież wiadomo, że rzeczoznawca powtórzy opinię, którą wydał wcześniej. Dlaczego przy odwołaniu obuwie nie zostało przekazane do oceny innemu rzeczoznawcy?
Odpowiedź Izby:
Powołanie innego Rzeczoznawcy generuje dodatkowe koszty, co nie leży w interesie sprzedawcy. Jeżeli klient nie zgadza się ze sposobem rozpatrzenia reklamacji, powinien we własnym zakresie zasięgnąć opinii Rzeczoznawcy.
Kasia Kowalska2015-04-14
Temat:
Pytanie: Witam, 1,5 miesiąca kupiłam zamszowe adidasy Reebok, ostatnio wychodząc z domu była piękna pogoda jednak po wyjściu z pracy złapała mnie ulewa, buty namokły a po wyschnięciu są w stanie opłakanym.. zamsz zniszczony, przebarwiony na całej powierzchni buta.. dodatkowo na innym materiale znajdującym się na palcach pojawiły się zacieki.. czy to podlega reklamacji ?
Odpowiedź Izby:
Obuwie zamszowe lub z elementami ze skóry zamszowej nie jest obuwiem przeznaczonym do noszenia podczas opadów. Gdy obuwie wyschnie, można jednak spróbować zacieki powstałe na elementach zamszowych dokładnie wyszczotkować ostrą szczotką, a następnie nanieść odpowiedni impregnat. Próby należy dokonać w miejscu najmniej widocznym, tzn. po wewnętrznej stronie przy podeszwie.
Klientowi przysługuje prawo do złożenia reklamacji, jednak sposób jej rozpatrzenia leży już w gestii sprzedawcy.
Ania Soćko2015-04-04
Temat: blednięcie butów
Pytanie: Witam.Okolo 2 tygodnie temu zakupiłam piekne metalizowane buty skorzane.Miałam je na sobie dwa razy.Zauważylam iz kolor jednego z nich zbladł, tj zaczynaja się pojawiać biale przeswity, jakby farba się zmywała.Co robić?
Odpowiedź Izby:
W opisywanej sytuacji radzimy oddać obuwie do reklamacji.
Piotr Piszczek2015-03-24
Temat: Obuwie skórzane Lacoste
Pytanie: Witam posiadam problem z moimi butami złożyłem reklamacje ponieważ zaczęły się przecierać na piętach lecz rzeczoznawca stwierdził że to moja wina bo źle układam stopę podczas chodzenia i źle dobrałem rozmiar . Rozmiar jest dobrany idealnie ani nie luźne ani nie ciasne
Odpowiedź Izby:
Najczęstszą przyczyną przecierania zapiętek jest nieprawidłowe dopasowanie obuwia do stopy. Ostatecznie tę kwestię powinien jednak rozstrzygnąć Rzeczoznawca.
Patrycja Madajczyk2015-03-06
Temat: pęknięcie (na wylot) skóry na jednym bucie
Pytanie: Buty zostały zakupione w sklepie Wojas w styczniu 2014r. Na zgięciu jednego buta nastąpiło pęknięcie skóry, dodam, że to pęknięcie na wylot. Złożyłam reklamację, została ona odrzucona. W uzasadnieniu przeczytałam, że buty były uszkodzone mechanicznie a jedynym dającym się zauważyć uzasadnieniem było: zużycie podeszwy.
Absolutnie nie zgadzam się z uzasadnieniem, bo przecież drugi but jest niemalże w stanie idealnym. Przecież mam dwie nogi i jedną nie robię więcej kilometrów, ani nie chodzę szybciej tylko jedną nogą...
Co dalej??
Odpowiedź Izby:
Proszę skonsultować tę kwestię z Rzeczoznawcą, gdyż stwierdzenie pęknięcia skóry jedynie na podstawie opisu, bez przeprowadzenia badań organoleptycznych, stanowić będzie odpowiedź nierzetelną.
magda2015-02-26
Temat: rzepy
Pytanie: Zakupiłam w grudniu 2013 roku obuwie zimowe dla dziecka. W styczniu 2015 zareklamowałam je gdyż rzepy podczas chodzenia nie trzymały i się po krótkim czasie odpinały. Dostałam informację ze sklepu,że Pan który sprawdzał buty nie widzi problemu i po takim czasie może nastąpić naturalne ich zużycie. Czy rzepy podlegają gwarancji i czy należy mi się naprawa lub wymiana?
Odpowiedź Izby:
Każdy element obuwia podlega reklamacji - w tym również rzepy. Trudno jest ocenić poziom ich zużycia na odległość. Proszę zasięgnąć opinii Rzeczoznawcy.
katarzyna ciosek2015-02-24
Temat: farbowanie
Pytanie: kupiłam czarne kozaki i po 2 tygodniach zauwazyłam,że wierzch tzn.cholewa i reszta butów farbuje i brudzi ręce przy zwykłym zakładaniu.Czy taka wada podlega reklamacji?
Odpowiedź Izby:
Obuwie, zabezpieczone przez producenta pastami bądź kremami w kolorze wierzchu, może powodować odczucie "brudzenia". Zewnętrzna konserwacja obuwia nie jest jednak wadą lecz koniecznością. Nieprawidłowa konserwacja lub jej brak, znacząco wpływają na skrócenie czasu użytkowania obuwia, przedwczesne jego zużycie a - w skrajnych przypadkach - zniszczenie.
Patrycja Szot2015-01-28
Temat: obuwie sportowe
Pytanie: W lipcu 2013r. zakupiłam obuwie sportowe Nike Air Max, wykonane z zamszu. Reklamowałam je z powodu wychodzenia materiału w miejscu łączenia cholewki z podeszwą oraz z powodu przetarć na palcach. Niestety moja reklamacja została odrzucona, ponieważ Pan "specjalista ds. jakości" stwierdził, że musiała ona powstać do 6 miesięcy, żeby niezgodność z umową była podstawna, lecz problem w tym, że powstało to po ok. 17 miesiącach użytkowania butów. Ponadto Pan stwierdził, że długość wkładki obuwia została źle dopasowana do długości stopy. Zawsze na metkach producenci obuwia zaniżają długość wkładki, w moim przypadku dł. z metki wynosiła 25,5cm, a w rzeczywistości 26cm, ja posiadam długość stopy 25,5 cm. Mimo 5 zgłoszeń reklamacyjnych sprawa nie została rozpatrzona. Jak udowodnić brak mojej winy? Bardzo proszę o pomoc i dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam
Odpowiedź Izby:
W kwestii spornej proszę zasięgnąć opinii Rzeczoznawcy.
Krzysztof Moszczyński2015-01-24
Temat: Pękniecie na cholewce
Pytanie: Po roku normalnego użytkowania, przy nakładaniu buta pękł skóra przy obszyciu u góry, przy wałku z filcu. Sklep twierdzi,że buty należy wkładać z użycie łyżki.I to jest powód pęknięcia skóry.
Czy należy nakładać buty także jak luźno wchodzą?
A w gościnie też należy szukać łyżki?

Pękniecie powstało z jednej strony, a buty mam dwa.
Stan buta bardzo dobry, nie zniszczony.
Nadmienię że opinię wydala słynna firma CCC, kóra produkuje jak się okazuje buble ( forum osób pokrzywdzonych).
Odpowiedź Izby:
Są różne przyczyny pęknięcia skóry, jedną z nich może być nieprawidłowe wzuwanie. Pęknięcia skóry nie powstają samoistnie. Trudno jest określić przyczynę uszkodzenia na odległość.
Julita Szafrańska2015-01-16
Temat: Zdeformowany i popękany zapiętek w bucie sportowym, wychodzące nitki na całym obuwiu
Pytanie: Dostałam odpowiedź że to jest mechaniczne uszkodzenie czy mają rację jeszcze pani mnie poinformowała, że po przyjęciu decyzji nie mogę się odwołać?
Odpowiedź Izby:
Odwołanie od decyzji sprzedawcy przysługuje klientowi zawsze: klient może zaznaczyć, że nie zgadza się z opinią dotyczącą reklamacji i odbiera towar warunkowo.
W 50% można przyjąć, że opisane przez Panią uszkodzenie ma charakter mechaniczny. Jednym z powodów mogło być złe zasznurowanie obuwia lub niedopasowanie jego rozmiaru do wielkości stopy, co w konsekwencji spowodowało przetarcie nici. Nie da się jednak tego ocenić na odległość.Wykazałoby to badanie organoleptyczne, polegające na obejrzeniu śladów przetarcia podszewki.
Agata Gęśla2015-01-12
Temat: buty farbują stopy
Pytanie: Sprzedawca nie uznał reklamacji w sytuacji gdy po miesiącu użytkowania zareklamowałam kozaki (koszt zakupu 600zł w listopadzie 2014 r.). Po użytkowaniu butów przez ponad dwa tygodnie zauważyłam, że buty farbują stopy. Nadmieniam, że codziennie korzystam z samochodu, co sprawia, że buty nie miały szansy być przemoczone. Sprzedawca sugeruje, że może coś zrobiłam z butami, zarzuca mi to że nadmiernie użytkowałam obuwie. Co mogę zrobić w tej sytuacji ?
Odpowiedź Izby:
Każde obuwie wykonane ze skór barwionych na wskroś potencjalnie może farbować i jest to w dużej mierze uzależnione od czynników fizjologicznych danego użytkownika obuwia. Najbardziej podatne na farbowanie są skóry barwione na czarno, brąz, bordo i granat.
Skóry przeznaczone na produkcję obuwia w procesie garbowania zostają wyposażone w specjalne składniki, które teoretycznie powinny eliminować zjawisko farbowania. Każdy człowiek wydziela jednak swój indywidualny pot i to od od jego składu i natężenia będzie zależeć, czy te środki okażą się na tyle skuteczne, by wspomniany proces "przyhamować".
Klient może zlecić wykonanie specjalistycznego badania obuwia w warunkach laboratoryjnych i przy użyciu specjalnych odczynników, których skład zbliżony jest do ludzkiego potu. Musimy jednak uprzedzić, iż badanie takie jest dosyć kosztowne i trzeba być przygotowanym, iż jego wynik może (choć nie musi) mieścić się w dopuszczalnych granicach.
W celu zlecenia badania można zgłosić się do Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi (Laboratorium Obuwia tel. 42 25 36 135/134) lub do Instytutu Przemysłu Skórzanego - Oddział w Krakowie (tel. 12 266 65 22 w. 262).
Magdalena Kurpińska2014-12-12
Temat: co to jest kombinacja skór bydlęcych??
Pytanie: Witam, 13.10 2014 r. zakupiłam botki ze skóry( przynajmniej tak zapewniał mnie sprzedawca).Dałam wiarę jego słowom, gdyż sama cena już raczej świadczyła o tym, że jest to obuwie skórzane-400 zł. Po tygodniu noszenia na jednym bucie ta SKÓRA zaczęła się marszczyć i odpadać płatkami. W wyniku oceny rzeczoznawcy dowiedziałam się, że obuwie jest wykonane z kombinacji skór bydlęcych,a uszkodzenie wystąpiło na skutek działań mechanicznych.Dwóch szewców odmówiło mi naprawy tego obuwia informując mnie ,że to nie jest skóra i dlatego tak sie zachowuje( odkleja się i marszczy).Więc proszę mi odpowiedzieć, czy owa kombinacja może być przez sprzedawcę nazywana SKÓRĄ ?? Z gory dziękuję
Odpowiedź Izby:
Jeśli kwestionuje Pani wykonanie tego obuwia ze skóry, proszę złożyć stosowną reklamację u sprzedawcy - to na nim spoczywa obowiązek rozstrzygnięcia tej kwestii.
E.N.2014-11-13
Temat: czy farbowanie wierzchu obuwia mogę uznać za wadę?
Pytanie: Po 3 dniach od zakupu obuwia, podczas czyszczenia wierzchu butów wilgotną szmatką stwierdziłam, że buty farbują na czarno. Moja reklamacja została odrzucona, rzeczoznawca stwierdził, że buty są pełnowartościowe. Buty opisane są jako całoroczne, więc obawiam się, że podczas deszczu lub śniegu zafarbują dół spodni. Chciałabym odwołać się od decyzji o odrzuceniu reklamacji. Czy farbowanie wierzchniej skóry butów mogę uznać za jego wadę? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Odpowiedź Izby:
Odpowiedź jest bardzo złożona, gdyż nie da się jej uogólnić do każdego typu obuwia. Uzależnione jest to od rodzaju obuwia i jego przeznaczenia. Jedynie co można uprościć to to, że obuwie nie powinno farbować wewnątrz, czyli nie powinno brudzić stopy.
Jednakże, jak podają źródła, około 5% klientów ma tak agresywny pot, że działa on na skórę powodując farbowanie stopy, pomimo zastosowania preparatów i lakierów ochronnych. Co do farbowania wierzchów obuwia, jeśli jest to obuwie całoroczne i było zabezpieczone przez producenta przed wpływem czynników atmosferycznych pastami lub kremami i jeśli jest to kolor ciemny, to przy zetknięciu z jasnym materiałem, będzie powodował jego brudzenie. Odpowiadając na pytanie klientki, czy podczas czyszczenia wierzchu butów wilgotną szmatką występujące farbowanie można uznać za wadę, w tym konkretnym przypadku należy odpowiedzieć, że nie. Prawidłowa konserwacja obuwia, która należy do podstawowych obowiązków klienta, nie polega jedynie na zmywaniu skóry wilgotną szmatką, gdyż jest to tylko pierwszy etap konserwacji.
Prawidłowa konserwacja obuwia całorocznego, wykonanego w przeważającej większości przypadków ze skóry naturalnej, polega na usunięciu z powierzchni skóry starej konserwacji (co uczyniła klientka) i nałożenie cienkiej warstwy nowej konserwacji. Konserwacja obuwia polegająca jedynie na przemywaniu skóry wilgotną szmatką, bez nakładania środków konserwujących, może w krótkim okresie użytkowania doprowadzić do przedwczesnego przyspieszonego zużycia obuwia lub wręcz jego zniszczenia, gdyż skóra pozbawiona tłuszczu, na skutek działania wody, staje się twarda, wysuszona i mało odporna na zginanie, przez co w załamaniach powstają liczne zarysowania i pęknięcia lica skóry. Konserwacja obuwia pastami lub kremami w odcieniu skóry, ma za zadanie nie tylko chronić przed wpływem czynników atmosferycznych, lecz także przed wpływem czynników mechanicznych. Skóra odpowiednio natłuszczona staje się elastyczna i bardziej odporna na pękanie, zadrapania i otarcia.
Zewnętrzna konserwacja obuwia, która w odczuciu klienta powoduje farbowanie, nie jest wadą lecz koniecznością w prawidłowym utrzymaniu obuwia, pozwalającą zachować butom swoje właściwości w przewidzianym okresie użytkowania. Nieprawidłowa konserwacja lub jej brak, znacząco wpływają na skrócenie czasu użytkowania obuwia, przedwczesne jego zużycie a - w skrajnych przypadkach - zniszczenie.
j.s.2014-07-02
Temat: reklamacja obuwia
Pytanie: co mogę zrobić w przypadku gdy nie zgadzam się z opinią rzeczoznawcy PIPS , dotyczy reklamacji obuwia.
Odpowiedź Izby:
Stronami w postępowaniu reklamacyjnym są zawsze sprzedawca i kupujący, nigdy natomiast rzeczoznawca. Ostateczną decyzję o uznaniu bądź odrzuceniu reklamacji podejmuje zawsze sprzedawca bądź właściciel sklepu, a nie rzeczoznawca. Wydawane przez rzeczoznawców opinie są i muszą być merytorycznie niezależne i stanowią jedynie ocenę techniczną. Ta ostatnia jest pomocna w rozpatrywaniu reklamacji przez sprzedawcę, ale wcale nie musi być traktowana przez sprzedającego jako jedyna przesłanka do podjęcia decyzji.

W przypadku, gdy klient nie zgadza się z opinią rzeczoznawcy i sposobem rozpatrzenia przez sprzedającego reklamacji, może skorzystać z opinii innego rzeczoznawcy lub wystąpić na drogę postepowania sądowego w celu dochodzenia swoich racji.
Patrycja Zmijewska2014-04-14
Temat: ozdoby przy butach
Pytanie: witam,chciałam sie zorienotwac czy dodatki,ozdoby przy butach podlegaja gwarancji?mam napiecie przyklejone cekiny i kilka odpadlo,czy moge reklamowac obuwie?
Odpowiedź Izby:
Każda niezgodność towaru z umową powinna być niezwłocznie zgłoszona sprzedawcy. To sprzedawca ostatecznie zadecyduje o sposobie rozpatrzenia reklamacji.
Mirosław Błażków2013-10-07
Temat: podeszwy a lico obuwia
Pytanie: Mam pytanie do Państwa. Wiem z góry że tym pytaniem od razu strzele sobie w kolana, ale opisze moją sytuacje. Po roku użytkowania oddałem buty do reklamacji ze względu na pęknięcie podeszw. Dokładnie po tygodniu dostałem opinie zwrotną od Rzeczoznawcy z Oleśnicy (Pani Krystyny Rajczyk)która opisała że obuwie jest nadmiernie zniszczone oraz zużyte, a reklamacja jest bezpodstawna. Interesuje mnie jedna kwestia, jak wewnętrzne zużycie obuwia może wpłynąc na pęknięcie podeszw?? Czy można odmówić naprawy (np. wymiany podeszw) lub wymiany obuwia ze względu na inne warunki nie uwzględnione w protokole reklamacyjnym?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź Izby:
Są różne przyczyny pękania podeszew (wadliwy materiał, zużycie itd.). Odmowa naprawy jest zasadna w przypadku, gdy stan techniczny obuwia jest na tyle zły, że wyklucza naprawę podeszwy. W tym momencie nasze rozważania są czysto teoretyczne, ale musimy przyjąć założenie, że klient może zwyczajnie nie zauważyć pewnych uszkodzeń lub je zbagatelizować.
IPS
M.B.Market Ltd.
Świat butów
Zdrowa stopa Twojego dziecka
Certyfikat
Polska Agencja Rozwoju Przedsiebiorczosci
ShoeInfoNet
WMTiW Politechniki Radomskiej
Portal Promocji Eksportu